skip to Main Content

Váš investičný team

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Aby ste boli úspešný v investovaní do nehnuteľností musíte sa vyznať vo viacerých oblastiach – vyjednávanie, právo, realitný trh, dane, financovanie nehnuteľností atď. Môžete sa snažiť zvládnuť všetky tieto úlohy sám a bude Vám to trvať niekoľko rokov alebo opäť použijete leverage (pákový efekt) – čas iných ľudí, ktorí sú v danej oblasti expertmi. Každý úspešný investor má svoj team, čím úspešnejší investor, tým väčší team. Pozor – neznamená to však, že v danej oblasti môžete byť úplný laik! Musíte vedieť dosť na to, aby ste vedeli ČO sa máte ľudí vo Vašom teame spýtať!

Čo to teda znamená team a ako ho vytvoriť? Nebojte sa, nemusíte nikoho zamestnávať ani mávať pravidelné spoločné meetingy s Vašim team-om – koniec koncov toto nie je zamestnanie;) To čo potrebujete, je jednoducho skupina ľudí, ktorí Vám vedia pomôcť v určitej časti Vašej investičnej stratégie. Ľudia, ktorým môžete kedykoľvek zavolať a požiadať ich o radu.

Pozrime sa teda na to, kto by mal vo Vašom team-e byť.

 • Vaša manželka/manžel!
  Možno Vás to prekvapí, ale Váš partner je kľúčovým členom Vášho teamu! Ak nemáte podporu Vášho partnera v dosiahnutí Vašich investičných cieľov, len veľmi ťažko budete napredovať.
  Ako teda dostať Vášho partnera na svoju stranu?
  Začnite ho vzdelávať prečo investovať, ale začnite POMALY! Podporte ho v učení a ukážte mu svoje ciele – PREČO to vlastne robíte. Kyosakiho kniha Bohatý otec, chudobný otec by mohol byť prvý krok. Darček k narodeninám? A nakoniec – zapojte ich! Zoberte ich so sebou na obhliadku investičného bytu, príp. ich zapojte do starostlivosti o nájomníkov, nech je to aj ich biznis.
 • Mentor
  Biznis s nehnuteľnosťami je občas ťažký a niekedy aj veľmi samotársky. Potrebujete niekoho, kto Vás v týchto okamihoch podporí a udrží Vás na ceste za dosiahnutím svojich cieľov. Kde ho nájdete? Pozrite sa do svojho okolia, poznáte niekoho, kto je úspešný v podnikaní, kto dosiahol finančnú slobodu a je tam, kde sa chcete dostať vy? Oslovte ho, pozvite ho na obed, ponúknite, že pre neho spravíte niečo zadarmo a potom doslova nasávajte všetky informácie, ktoré Vám dá. Tieto rady sú na nezaplatenie, pretože ten človek už pravdepodobne mal problémy s akými sa boríte teraz Vy a ak je úspešný, pravdepodobne ich aj vyriešil. Nebojte sa, úspešní ľudia radi pomáhajú začínajúcim podnikateľom, preto neváhajte a oslovte ich!
 • Realitný maklér
  V začiatkoch bude realitný maklér Vašim kľúčovým partnerom. Potrebujete zistiť, aká je situácia na realitnom trhu vo Vašej oblasti, aká je situácia na trhu s prenájmami, potrebujete, aby Vám maklér zavolal ako prvému, ak sa mu v ponuke objaví dobrá investičná nehnuteľnosť.

Ako na to? Dohodnite si obhliadky s 3-4 maklérmi a využite tento čas keď ste s maklérom sám na jeho spoznanie. Čo ho baví, čo ho motivuje, aké má záľuby – chcete s ním nadviazať neformálny vzťah! Avšak na konci dňa ide o biznis, a preto musíte pochopiť že maklér hľadá najpravdepodobnejšieho kupcu na danú nehnuteľnosť. Najpravdepodobnejší sa nerovná kupujúci s najvyššou cenou! Maklér má poplatok za zrealizovaný obchod, nie za najvyššiu ponuku, ktorú kupujúci nedokáže zrealizovať, pretože napr. nezíska financovanie. Spolupráca s maklérmi je na samostatný článok, preto si viac povieme v ďalšom článku. Ako nájsť dobrého makléra? Referencie, pýtajte sa známych, kamarátov, ľudí z Vášho okolia či poznajú dobrého makléra, ktorého by Vám vedeli odporučiť.

 • Nezávislý hypotekárny maklér
  Sledovať ponuky hypoték všetkých bánk je časovo náročné, a preto to nechajte na profesionálov. Dobrý hypotekárny maklér Vám dokáže poradiť vo Vašej konkrétnej situácii najlepšiu ponuku z konkrétnej banky. A to najlepšie na tom je, že poplatok za túto službu zaplatí banka, ktorá získa Vaše financovanie. Ako nájsť dobrého makléra? Opäť najlepší spôsob sú referencie. Ak nepozná nikto z Vášho okolia dobrého makléra skúste Google. Dôležité je aby maklér ponúkal produkty všetkých bánk, nie len jednej konkrétnej!
 • Remeselníci
  Pri kúpe nehnuteľnosti môžete potrebovať remeselníka, ktorý Vám pomôže s rekonštrukciou bytu (napr. kúpeľne). Vo svojom team-e budete preto potrebovať človeka, ktorý Vám pomôže odhadnúť náklady na takúto rekonštrukciu. Na začiatok Vám bude stačiť aj niekto, kto nedávno robil rekonštrukciu svojho bytu a vyzná sa v približných nákladoch. Dôležité však je, že predtým než dáte konkrétnu ponuku na kúpu nehnuteľnosti budete potrebovať vedieť skutočnú cenu rekonštrukcie od človeka, ktorý sa tomu profesionálne venuje. Opäť sa budem opakovať, ale najlepší spôsob ako nájsť toho správneho remeselníka sú referencie.
 • Právnik
  Možno ste už počuli, že ako dobre sú napísané zmluvy zistíte, až keď nastane problém. Pri investíciach do nehnuteľností hovoríme o vysokých sumách, preto snaha ušetriť pár sto Eur na právnikovi je jednoducho hlúpe! Áno, na internete sú vzory zmlúv o kúpe nehnuteľnosti aj zmluvy o prenájme nehnuteľnosti, ale aj tu platí, že dostanete to, za čo si zaplatíte. Právnika budete potrebovať často, preto sa ho snažte nájsť čím skôr.
 • Poistný maklér
  Podobne ako pri právnikovi nechcete riskovať, že o Vašu nehnuteľnosť prídete, pretože ste chceli ušetriť pár Eur na poistení! Poistenie Vašej nehnuteľnosti a zariadenia nehnuteľnosti je základom ochrany Vašej investície. Dobrý maklér Vám vie ponúknuť produkty, ktoré budú spĺňať Vaše potreby. V poistnej zmluve je dôležité si pozrieť, či sa poistenie zariadenia vzťahuje aj na osoby, ktoré sú v danej nehnuteľnosti v podnájme. Niektoré poisťovne takúto ochranu neponúkajú.
 • Účtovník/ daňový poradca
  Nie nadarmo sa hovorí, že v živote máte len dve istoty – dane a smrť:) Dobrý daňový poradca Vám dokáže ušetriť TISÍCE EUR – nepreháňam! Správna forma podnikania (Fyzická osoba, živnosť, sro) a znalosť daňovo uznateľných nákladov Vás dokážu LEGÁLNE ochrániť pred platením vysokých daní. Vedeli ste napríklad, že aj fyzické osoby si môžu uplatniť odpisy z nehnuteľnosti príp. úroky z hypotéky ako daňovo uznateľný náklad? Dane sú jednou z oblastí, kde ľudia často krát doslova nechávajú ležať stovky až tisíce Eur na stole, pretože chcú ušetriť pár Eur na daňovom poradcovi.

Záver

Vymenovali sme si základných členov Vášho investičného teamu. Nemusíte mať kompletný team predtým, ako začnete, ale v určitom okamihu kúpy a správy investičnej nehnuteľnosti budete potrebovať každého z nich. Nájsť však dobrých členov Vášho teamu stojí čas a niekedy je to hľadanie formou pokus – omyl.

Jeden tip – ak stretnete známeho, kamaráta či niekoho nového spýtajte sa, či by Vám nevedel odporučiť právnika, makléra atď. Takto si dokážete vybudovať svoj team rýchlejšie.
Ako som však písal vyššie – musíte vedieť aspoň základy z každej oblasti, aby ste vedeli, čo sa máte pýtať, preto sa neprestaňte vzdelávať. Vzdelávanie je totiž investícia, ktorá prináša najvyšší výnos!

Potrebujete pomôcť s nájdením niektorého člena Vášho teamu? Napíšte mi, ak budem vedieť, rád Vám odporučím ľudí, s ktorými spolupracujem ja.

This Post Has 2 Comments

 1. Povedz mi prosím ťa zo skúsenosti – je lepšie hľadať členov tímu v blízkosti môjho mesta, alebo mesta, kde idem kupovať nehnuteľnosť? (ak ide napr. o právnika) Myslím kvôli osobnému stretávaniu. Alebo sa mnohé veci riešia aj na diaľku?

  1. Ak sa jedna napr. o realitneho maklera je dolezite aby bol z danej lokality nakolko musi poznat danu lokalitu – ake su ceny, kde su zaujimave lokality ako lahko/ tazko je najst najomnikov atd..
   Vsetci ostatni musia byt kvalitni a na lokalite az tak nezalezi. Telefon, Skype, mail atd ti umoznia komunikovat s ludmi kdekolvek.
   Osobne mam napr. danoveho poradcu z Nitry a vsetko riesime cez mail telefon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top