skip to Main Content

Trhový cyklus a investovanie

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Trhový cyklus je pre investorov nesmierne dôležitý. Dokáže vám povedať, kedy máte agresívne investovať a naopak kedy máte prepnúť na defenzívnu stratégiu. A áno, hovorím o časovaní trhu.

Tento článok je sumárom tých najzaujímavejších myšlienok z knihy od autora Howard Marks:  Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side. Ak ste ju ešte nečítali, určite vám ju odporúčam. Pochopíte z nej, že trhové cykly tu vždy boli a pokiaľ sa ľudia nezmenia, vždy aj budú. Ak navyše dokážete rozoznať, kde sa približne v cykle nachádzame, budete vedieť, čo bude nasledovať (skôr či neskôr).

Poďme ale k tým myšlienkam.Čo je to trhový cyklus?

Trhový cyklus je pojem, ktorý sa používa, ak určité situácie počas dostatočne dlhého obdobia vykazujú pravidelne sa opakujúci vzorec správania. Pri trhových cykloch vyzerá tento trend nasledovne:

Ako vidíte, dlhodobý trend je rastúci, no počas krátkych období vidíte silnú osciláciu okolo tohto dlhodobého trendu. Faktom je, že v skutočnosti však situácia ostane na úrovni dlhodobého trendu len veľmi krátko. Práve naopak – väčšinu času trávi buď v panike alebo mánii ;)

Typy cyklov

Existujú viaceré typy cyklov – ekonomický, úverový, realitný atď. I keď každý má svoje špecifiká, vo svojich charakteristikách sa veľmi nelíšia. Navyše viaceré spolu súvisia a vidíte ich súbežne. Napríklad úverový cyklus je skoro vo všetkých prípadoch spúšťačom rastovej fázy cyklu. Ako hovorí Howard Marks – „Za každou krízou môžete nájsť zlé úvery.“ Spomeňte si na krízu v 2007 roku – v Amerika sa doslova rozdávali úvery na bývanie. Vrchol dosiahli, keď banky ponúkali tzv. ‚Ninja úvery‘ – No Income, No job, No assets.. V Európe to boli najmä úvery štátom resp. bankám, ktoré ich v žiadnom prípade nemohli splatiť (situácia na Islande či PIGS krajiny). 

Fázy cyklov

Howard Marks definuje tri fázy býčieho cyklu:

 • Fáza keď len minimum ľudí verí, že situácia sa zlepší
 • Fáza keď väčšina ľudí verí, že situácia sa zlepší 
 • Fáza keď všetci ‚vedia‘, že dobrá situácia bude trvať navždy

Kedy by ste investovali vy? Ak ste totiž ako väčšina ľudí, investovali by ste práve v tom najhoršom možnom okamihu tj v tretej fáze. Ak však rozumiete trhovým cyklom, viete, že musíte agresívne investovať práve v prvej fáze  a naopak prepnúť na defenzívnu stratégiu v tretej fáze.

Časovanie cyklov

Cieľom poznania cyklov však nie je predpovedať, kedy presne príde ďalšia kríza, či naopak rýchly rast. To je žiaľ nemožné, pretože v ekonómii nefunguje jednoduché pravidlo príčina -> následok ako to funguje napr. vo fyzike. V ekonomike sa totiž do tohto miešajú ľudia a ich emócie. Znamená to, že ak nastane A, neznamená to vždy, že nastane B.  

Ako teda môžete časovať cykly? Jednoducho tak, že nebudete predpovedať, čo sa stane, ale bude sledovať, čo sa deje práve teraz. Pozrite sa na tieto situácie a zakrúžkujte si pre seba tú, ktorá je podľa vás momentálne pravdivejšia. 

 • ľudia sú optimistickí ohľadne budúceho vývoja v ekonomike vs. ľudia sú pesimistickí 
 • banky relatívne voľne poskytujú úvery vs. banky nepožičiavajú resp. požičiavajú len po splnení prísnych podmienok
 • trh rástol a ľudia veria, že porastie ďalej vs.  trh klesá a ľudia veria, že bude klesať ďalej
 • ceny väčšiny aktív sú vysoké vs.  ceny sú nízke
 • v správach sa hovorí o nových investíciách, developerských projektoch, akciovom trhu, klesajúcej nezamestnanosti  vs. hovorí sa o bankrotoch, prepúšťaní a ochrane peňazí 
 • ľudia míňajú, kupujú si nové autá, dovolenky vs. ľudia obmedzili svoje výdavky a snažia sa tvoriť si radšej rezervu 

Pozrite sa teraz, kde máte viac zakrúžkovaných odpovedí. Bez toho, aby ste akokoľvek predpovedali budúcnosť ste zistili, kde približne sa v cykle nachádzame. Ako to však využiť?Ako využiť znalosť trhových cyklov?

Ak teda viete, kde približne v cykle sa nachádzame, viete upraviť svoju stratégiu. Ak sa nachádzame v spodnej časti cyklu, je čas agresívne investovať. Naopak, ak sa nachádzame vo vrchnej časti cyklu, je čas premeniť čas ziskov na hotovosť prípadne iné bezpečnejšie  stratégie.

Jedno dôležité upozornenie. To, že sa nachádzame v určitej časti cyklu vôbec nehovoré o tom, KEDY príde ďalšia fáza cyklu. Tá môže (najmä kvôli psychológii ľudí) prísť výrazne neskôr, než by vám čísla napovedali. Ako som spomínal vyššie, cieľom poznania cyklov je zvýšenie pravdepodobnosti, že  sa vyhnete nakupovaniu počas výrazne predraženého trhu (riziko straty kapitálu) a že sa vyhnete ničnerobeniu počas výrazne zlacneného trhu (riziko straty príležitosti).  

 

Záver

Uvedomil som si, že v poslednom čase píšem viac o riziku ako o investovaní. I keď to nebol môj zámer, je podľa mňa táto téma (ochrana kapitálu) v súčasnosti pre investorov dôležitejšia ako snaha nájsť vyšší výnos. Najmä keď sa pozriem na fázu cyklu, v ktorej sa momentálne nachádzame ;)

Časujete trh alebo máte dlhodobú stratégiu Buy and hold a časovanie neriešite? Budem rád, ak sa podelíte o svoje komentáre.

 

 

________________________________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-35 EUR na ubytovanie cez Airbnb

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 5 Comments

 1. Ahoj Tomas, nakolko mam viac penazi v nehnutelnostiach, povedal by som Buy and hold – neocakavam, ze ceny nehnutelnosti budu v mojej oblasti klesat. Panikarit, predavat byty a pozemky nie je na zozname mojich oblubenych cinnosti. Sporenie na dochodok riesim cez dollar cost averaging a raz za polrok robim rebalancing, ktory sa snazim triafat. Momentalne som prestal nalievat peniaze do niektorych investicnych produktov, lebo sa mi nepozdava cena podielov. Tiez som uplne prestal vyuzivat bankove produkty kvoli vysokym poplatkom.

  Ako investujes ty? Ake mas ciele v 2019? Mne sa posledne 3 mesiace nedari kupit byt, snazim sa byt trpezlivy…

  1. Ahoj Miroslav,

   pri nehnutelnostiach s tebou uplne suhlasim. Tam este nemam pocit ze sme blizko vrchola cyklu, preto robim to iste – Buy and Hold. Uvidime co sa udeje za par rokov. Ak by sa ceny opat dostali do bubliny ako v 2008 budem vazne uvazovat nad predajom tych nehnutelnosti, pri ktorych nedosahujem ocakavany vynos (v podstate moje prve investicie, ked som velmi nevedel co robim;)
   Byt trpezlivy je teraz dobra strategia. Ceny nehnutelnosti pravdepodobne nejak vyrazne nevyskocia (opatrenia NBS) preto sa nemusis velmi ponahlat. Prave naopak, casom sa mozu vyskutnut zaujimave prilezitosti ked sa naplno budu uz uplatnovat nove kriteria NBS a ludia nebudu vediet najst kupcov. NEviem, uvidime.

   Ako investujem? Najprv upozornenie, moja situacia je pravdepodobne vyrazne ina ako vasa, preto je moja strategia pravdepodobne absolutne nevhodna pre vas.
   Teraz k odpovedi:)
   Nehnutelnosti – sedim a cakam. Dovod – som uz za kumulativnou fazou tj vo faze postupneho splacania uverov, preto uz ani neplanujem kupovat dalsie nehnutelnosti.
   Akcie – sedim si na rukach a pripravujem si poziciu na nakupy ak pride vypredaj. Dovod – mozem si ‚dovolit‘ cakat. Ak sa bude ekonomike darit, ceny nehnutelnosti pojdu hore, pre mna fajn, kedze mam nehnutelnosti. Ak sa ekonomike darit nebude a pride ku korekcii na akciovych trhoch, pre mna fajn, prepnem do agresivneho (nakupneho) modu.
   Biznis – tomu venujem momentalne asi najviac casu, kedze ma najvacsi potencial rastu. Viac uz (verim) coskoro v novom clanku na blogu 😉

   1. Vyzera to tak, ze si par krokov predo mnou. Tiez rozmyslam nad biznisom, zatial som neprisiel na to, kde by som vedel ponuknut dostatocnemu poctu ludi hodnotu.

    Na sto percent suhlasim s tvrdenim, ze kazdy sme v inej situacii. V tej mojej mi pride jednoduchsie kupovat byty, byt uzitocny v praci, nechat rast druhy a treti pilier a pomaly, potichu rozmyslat, co robit popri praci, aby to cosi nahradilo pracu.

    Som velmi zvedavy na biznis, ktory budujes. Drzim ti palce.

 2. Zdravim,

  Myslim si ze cely rast a cykly su dosledkom ani tak nie psychologie, ale financneho systemu. Neustaly rast potrebujeme aby sme splacali uroky a prezili nakolko vsetky peniaze v ekonomike su uver, ktory je opatreny urokom, nove peniaze riedia stare a na to aby sme prezili potrebujeme viac predavat , vyrabat a zarabat, pretoze hodnota penazi klesa ich riedenim novymi uvermi. A nove uvery vznikaju nie z penazi ale z frakcie koli tomu aby mohol fungovat kreditny system spolu s urokmi ako taky velky vir v rybniku pohlcujuci vsetko, co nestiha plavat proti prudu.
  Niekto reguluje rychlost tohto lievika zvysovanim a znizovanim urokov. Toto zapricinuje vznik pazravosti a stagnacie, nakolko v dobe pomaleho viru(nizke uroky) aj slabsie rybky najdu potravu(napodobnuju tie velke, alebo pozieraju zvysky co im padaju okolo papule). Potom sa premnozia(tzv. Prehriatie ekonomiky) , pride povoden(kriza) tym, ze niekto zvysi rychlost viru, co vsetko nasava(zvysenie urokov). Male rybky , ktorych je najviac(nizsia a stredna trieda) nasaje vir a ostanu iba vacsie, ktore vsak nemaju dost potravy, chradnu a pozieraju sa medzi sebou(stagnacia).
  Potom niektoprivrie stavidlo a cyklus sa zacina odznova. A rybky v rybniku si myslia ze pohroma nastala v dosledku premnozenia rybiek(nedostatok regulacie) a vobec si nevsimli malu zmenu v rychlosti prudu(viru, urokov).
  Oni v podstate ani nepoznaju zivot mimo rybnika a ich poznanie im neumoznuje pochopit ako taky rybnik funguje a k comu sluzi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top