skip to Main Content

Položka 2 – Doprava

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Tento článok je pokračovaním tohto článku a tejto série. Ak ste ich ešte nečítali, začnite s nimi.

 

Druhou najväčšou položkou po nákladoch na bývanie sú náklady na dopravu. Ako sa dostanete do práce, do potravín, do najbližšej knižnice (áno, bude chodiť do knižnice namiesto kupovania nových kníh;).

Ak ste sa držali rád uvedených v článku o bývaní, bude vás položka doprava stáť presne 0,- EUR. Ak bývate v pešej dostupnosti od vašej práce, potravín atď, nemusíte platiť za auto či mhd.

Druhým najlacnejším dopravným prostriedkom je bicykel. Argumenty typu – bicykel sa dá používať len v lete, je to nebezpečné, musím nosiť do práce oblek atď. neobstoja. Bicykel sa dá na Slovensku používať počas väčšiny mesiacov, ľudia totiž vymysleli zázračný prostriedok proti chladu/ zlému počasiu – oblečenie ;). O tom ako vyriešiť problém s potením počas horúcich mesiacov nájdete tu.

 

Poďme teraz k tomu najväčšiemu požieračovi peňazí – auto. Osobne používam auto len na cesty MEDZI MESTAMI. Nie na cesty v rámci jedného mesta.

Cesta do práce – pešo. Nákupy – pešo/ bicyklom. Väčší turistický ruksak resp. vozík za bicykel vám pomôže odviezť aj ťažšie nákupy. Potrebujem niečo vybaviť v meste? Idem opäť bicyklom alebo pešo.

Odkedy som začal jazdiť bicyklom a chodiť peši  stali sa dve zásadné veci – moje náklady klesli mesačne cca o 80-100eur, mám omnoho lepšiu kondíciu a nemusím tráviť čas kardio cvičením, kedže ho mám all inclusive  vrámci nákupov ;)

 

No 100eur mesačne je len časť nákladov súvisiacich s autom. Pozrime sa koľko skutočne stojí prevádzka auta pre rodinu, ktorá býva v domčeku za Bratislavou vo vzdialenosti 20km od Bratislavy.

 

Palivo – 20km x 2 (cesty denne do a z práce) x 20 (pracovných dní za mesiac) x 11 mesiacov (1 mesiac dovolenky) = 8.800km  za rok x 8 litrov na 100km v cene 1.2e / l = 844 eur ročne

Poistka150 eur ročne (iba zákonná poistka)

Ročný servis + opravy ak sa niečo pokazí250 eur ročne

Váš čas!!! – cesta do Bratislavy z okolia trvá v rannej špičke cca 45 minút x 2 x 20 x 11 = 330 hodín za rok!!! V ďalších článkoch budeme hovoriť o tom, že veľa vecí si viete opraviť/ spraviť sami tj bez potreby volať „odborníka“, ak máte na dané veci čas. Znamená to, že každú ušetrenú hodinu môžete využiť na ušetrenie/ zarobenie ďalších peňazí. Povedzme, že dokážete zarobiť / ušetriť za hodinu len 7eur tj za rok „miniete“ vozením sa v aute 330  hodín x 7e = 2.310eur ročne!!!

Nové auto – ak navyše uveríte reklamám a kúpite si nové auto, bude vaša situácia ešte horšia. Nové auto stratí na hodnote počas prvých 5 rokov cca 50% svojej hodnoty tj ak si kúpite auto za 15.000 eur po piatich rokoch ho predáte za cca 7.500eur. Tj jeden rok používania auta vás stál (15.000 – 7.500) / 5 = 1.500 EUR.

Ak si však kúpite ojazdené auto (5 ročné) za 7.500 EUR, tak po piatich rokoch bude mať stále hodnotu 4-5 tisíc EUR tj jeden rok používania vás bude stáť (7.500 – 5.000)/5 = 500 EUR. Ak by ste teda minuli za opravy staršieho auta navyše 500e ročne, stále získate 500e ročne.

Úver na auto –  predtým než budem pokračovať. Ak potrebujete úver na to, aby ste si kúpili auto, tak jednoduch na auto NEMÁTE! Používajte nohy, bicykel, MHD, SAD, Blablacar, Uber ale nikdy si úver na auto neberte! A vlastne ani na nič iné okrem bývania. Ak dodržiavate pravidlá z tejro série, tak už máte na účte značnú hotovosť:). Pri spotrebnom úvere na 5 rokov, sadzba 7%p.a. preplatíte na úrokoch 2.800EUR tj 560 EUR ročne!

 

Spolu: 844e + 150e + 250e + 2.310e + 1.500e + 560e = 5.614 EUR ročne. Tieto údaje nie sú úplne presné, ale mne tieto argumenty stačia. Ak by ste tieto peniaze ročne investovali pri výnose 6% (napr. do indexového fondu – viď tu) mali by ste za 10 rokov 78.000 EUR!!! Ak by ste mali za 10 rokov 78tis, mali by by ste pasívny príjem 260e mesačne (výpočet nájdete tu)!

 

Častokrát vidím ako sa ľudia presúvajú 100 metrov autom. Chýba nám mlieko? Skočím do auta a idem ho kúpiť. Zamysleli ste sa niekedy aký vplyv má takéto správanie na vášu finančnú situáciu a a aj na životné prostredie? Chodenie a jazda na bicykli vás spraví šťastnejšími, zdravšími a menej ‚škodiacimi‘. Skúste to nabudúce.

 

Ak vás ani tento argument nepresvedčil, vypočítajte si koľko CO2 vypustíte ročne do ovzdušia – tu si môžete vypočítať ako zaťažujete našu planétu a následne môžete hneď aj prispieť na vykompenzovanie tejto záťaže ;)

 

Ozaj si môžete vaše auto dovoliť?

 

Budem rád, ak sa podelíte o svoj názor.

 

This Post Has 2 Comments

 1. Plne súhlasím, že auto je poriadny požierač peňazí. Osobne zastávam názor, pokiaľ si na seba nezarobí, treba ho vynechať z rodinného rozpočtu. Ja osobne používam MHD. I tam sa dá niečo ušetriť.
  Je rozdiel kúpiť si mesačnú, štvrťročnú alebo ročnú. Treba využiť aj zľavu mestskej karty, čo môže byť aj 10 %.
  Teším sa na články, ktoré budú o investovaní. Ušetriť je základ, ale treba aj vedieť vhodne investovať.
  A niekto si môže dovoliť len v menšom objeme ako je nehnuteľnosť a hlavne postupne.
  Ďakujem za články. Som rada, že je tu niekto, kto sa venuje tejto tematike. Zastávam názor, že ekonomiku by sa deti mali učiť od prvého stupňa (hlavne dnešná mladá generácia to potrebuje), aby sa zbytočne nezadlžovali, koľko preplatia spotrebný úver, hypotekárny úver….

  1. Ano deti.. Jeden z dovodv preco som zacal pisat tento blog je ze nikto deti o financnej gramotnosti neuci.
   V dalsich clankoch budem hovorit aj o investovani s mensimi objemami.
   Dakujem za komentar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top