skip to Main Content

Položka 1 – Bývanie

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Tento článo je pokračovaním tohto článku. Ak ste ho ešte nečítali začnite najskôr s ním.

Ak sa pozrieme na výdavky bežnej rodiny a zoradíme ich od najväčších po najmenšie, pravdepodobne dostaneme nasledovné poradie:

  1. Bývanie
  2. Doprava
  3. Strava
  4. Oblečenie/ iné bežné výdavky

Ak chcete ušetriť 60-80% z vášho príjmu budete musieť spraviť pár extrémnych rozhodnutí. Extrémne sa však budú zdať len tým, ktorí nebudú chápať váš dlhodobý cieľ – finančná nezávislosť do 5-10 rokov. Má preto zmysle pozrieť sa na tie najväčšie položky ako prvé.  Začnime teda bývaním.

 

Aké podnienky by malo spĺňat bývanie?

Kedže je tento blog najmä o investovnaní do nehnuteľností určite viete, že je to – lokalita, lokalita, cena.

Kedže sa jedná o bývanie a nie investíciu, je lokalita dôležitá z nasledovného hľadiska:

  • vzdialenosť od vašej práce
  • vzdialenosť od potravín
  • vzdialenosť od školy/ škôlky (ak máte deti)

Ideálne bývanie je v PEŠEJ dostupnosti od vyššie uvedených zariadení. PEŠIA  vzdialenosť je ale čokoľvek do 3-5km! To by vám malo trvať maximálne 45 minút (v závislosti od vašej kondície;).

Ak nenájdete nič vo vzdialenosti 3-5 km skúste rozšíriť túto oblasť na 5-10km. To však bude znamenť, že budete musieť využívať bicykel (lepšia alternatíva) alebo mhd (horšia alternatíva).

V žiadnom prípade však nechcete dochádzať autom do práce. O tom, koľko vás skutočne stojí dochádzanie do práce z „domčeku za Bratislavou“ sa pozrieme v ďalšom článku.

Cena bývania – max. 200-300 EUR na osobu v Bratislave (vrátane energií). Nespadnite do priepasti s názvom „Kúpte si najväčšiu nehnuteľnosť, na akú vám banka požičia“. Každá izba navyše vás stojí mesačne 100-200eur (vyššie nájomné/ hypotéka navyše, poistenie, kúrenie, upratovanie atď).  Kúpa vs. prenájom závisí najmä od cenovej hladiny v danom meste. V Bratislave sa napríklad momentálne v centre viac oplatí prenájom ako kúpa (môj prípad) – za rovnakú cenu dostanete „viac“ bytu.

Aký veľký byt?

Minimálny, ktorý splní vaše potreby bývania – t.j. miesto na spanie, miesto na varenie/jedenie, miesto na trávenie voľného času. Mimochodom garsónka resp. prenájom jednej izby v byte tieto predpoklady spĺňa ;)

 

Prečo by ste toto všetko robili a nedopriali si bývanie na úrovni a nekúpili si vysnívaný „domček za Bratislavou“?

Pretože váš cieľ je žiť (extrémne) šetrne 5-10 rokov, a potom môcť bývať kdekoľvek (aj napr. v domčeku za Bratislavou) bez nutnosti vymienať váš život za peniaze (t.j. byť v práci od 9-5)! Ak predsa len nechcete meniť svoj štýl bývania skúste si napriek tomu spraviť toto cvičenie. Na stránke topreality.sk si vyberte oblasť do 5 km od vašej práce, zvoľte prenájom a maximálnu sumu si zadajte 250e ak ste sám/ sama a 350-400eur ak ste dvaja. Teraz si porovnajte koľko platíte mesačne vy. A nebojte sa, sú aj iné spôsoby ako sa realizovať než bývať v drahom byte/ dome ;)

 

V ďalšom článku sa pozrieme na položku č. 2 – Doprava.

 

Ako ste sa rozhodli vy – domček a dochádzanie či bývanie v blízkosti práce?

This Post Has 0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top