skip to Main Content

Podielové fondy = výnosný produkt. Pre banky

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Ako som písal v predchádzajúcich článkoch Slováci sú pri investovaní žalostne konzervatívni. To však spôsobuje, že kvôli strachu z volatility (možnom poklese hodnoty ich investícií) prichádzajú o kopec peňazí.

Tí odvážnejší (alebo tí, ktorí navštívili svojho finančného poradcu v banke či mimo nej) si ‚trúfnu‘ na podielové fondy. Podielové fondy sú investície, kde manažéri týchto fondov aktívne riadia aké akcie či iné fondy nakúpia a predajú. Vy si potom môžete kúpiť podiel v tomto fonde a spoliehať sa na profesionálov, že vyberú tie najlepšie akcie či fondy za vás.  Na prvý pohľad to znie fajn, nie? Ibaže prvý pohľad častokrát klame.

Teraz v skratke zhrniem môj názor na podielové fondy  – pri podielových fondoch zaplatíte banke niekoľkokrát viac na poplatkoch a získate nižší výnos ako v prípade, že by ste si riadili svoje investície sami. A nebojte sa, investovanie do akcií a dlhopisov nie je žiadna veda, ako sa vás snažia presvedčiť finančný poradcovia.

Pozrime sa teda na príklad. Nemenovaná banka ponúka fond nazvime ho ‚Maximálny výnos na akciovom trhu‘.

Tento fond má investovaných 99% svojich aktív v akciách a manažéri fondu aktívne vyberajú tie najlepšie (podľa nich) akcie na svete! Wow, kopec múdrych hláv vyberá tie najlepšie akcie na svete! To musí byť bomba.

A aj je – pre banku.. 

Čo je teda dôležité pri posudzovaní takejto investície?

Vstupný poplatok

Vstupný poplatok pri tejto investícii je 2% p.a. tj ak vložíte 1000 EUR dnes, zatra bude hodnota vášho vkladu 980 EUR. Ak ste čítali moju knihu viete,  že jediná akceptovateľná výška vstupného poplatku je NULA EUR!!! Asi jediný, komu by som bol ochotný zaplatiť vstupný poplatok je Warren Buffet, pretože dokázal počas posledných pár desiatok rokov, že mi dokáže zhodnotiť moje prostriedky lepšie ako jednoduchý pasívny indexový fond.

Poplatok za správu

Za správu si táto banka účtuje poplatok vo výške 1.5% p.a.. Opať len zopakujem údaj z mojej knihy – maximálny ročný poplatok za správu je 0.2-0.35% p.a.!!! Na trhu už viete nájsť indexové fondy s poplatkom 0,04% p.a..  Prečo toľko hovorím o poplatkoch? A nie je jedno či platím 1.5 alebo 0.04% p.a.? Nie nie je – je to dokonca kľúčový faktor pri investovaní do papierových aktív. Uvedomte si, že pri očakávanom výnose na akciovom trhu 5-8% p.a. predstavuje poplatok 1.5% p.a. až 18-30% vášho ročného výnosu (1.5 / 5 resp. 1.5/8). To je veľmi veľa. Najmä ak necháte svoje peniaze pracovať 20-30 rokov. Opäť si pomôžem grafom z mojej knihy:

Výnos

To najlepšie na koniec. Tejto banke platíte kopec peňazí na poplatkoch. Výrazne viac, ako keby ste si riadili svoje investície sami a investovali by ste do pasívne riadeného ETF indexového fondu. Ako úspešná teda bola táto banka pri vyberaní tých sľubovaných top akcií? Opäť, ak ste čítali moje predchádzajúce články, odpoveď vás neprekvapí.. Jej úspechy sú prinajmenšom biedne. Aby som vám však neukazoval len jeden fond Vlado z blogu peniazesucas.sk (ktorý vám mimochodom určite odporúčam, ak plánujete investovať do akcií) sa pozrel na viacero fondov a ich benchmark-y a porovnal ich za viacero rokov. Tu sú výsledky:

Zdroj: https://peniazesucas.sk/podielove-fondy-porovnanie/

Ak to teda zhrniem, tak pri podielových fondoch môže pekne zarobiť najmä vaša banka. Nenechajte sa nikým oklamať, že investovanie do papierových aktív je veľmi komplikované a že na to musíte využívať profesionálnych poradcov. Nemusíte. Práve naopak. Výskum, ktorý spravili v USA, porovnal fondy, ktoré boli aktívne riadené (rozumej – najlepší manažéri sa snažia vyberať tie najrýchlejšie rastúce akcie) a pasívne riadené indexové fondy. 65% z takýchto aktívne riadených fondov dosiahlo horší (nižší) výnos ako obyčajné indexové fondy počas prvých 1-5 rokov a až 85% týchto fondov neprekonalo indexový fond v období 5-10 rokov!!! Ak mi neveríte pozrite si ako Warren Buffet vyhral stávku o 1 milión dolárov. Stavil sa totiž, že jeho investícia do pasívneho indexového ETF fondu prekoná akýkoľvek aktívne riadený fond v období 10 rokov. Jeho jediný súper uznal svoju porážku už pred koncom 10-ročného obdobia.

 

Ako teda investovať do paierových aktív?

Založte svoju investičnú stratégiu do papierových aktív na pravidelnom (mesačnom) investovaní do nízkonákladových indexových ETF fondov (príklad nižšie). Vlastnite celý akciový svet (primiešajte 20-40% dlhopisových ETF podľa toho, ako konzervatívny ste) a raz za rok svoje portfólio rebalancujte (alebo aj nemusíte – nič zásadné sa nestane). Táto stratégia by vám mala zabrať maximálne hodinu ROČNE. Viac času týmto investíciam nevenujte, bude to len na vašu škodu, lebo akurát začnete špekulovať ako ‚poraziť‘ trh. Toto je môj návod ako prekonať výkonnosť väčšiny fondov a ‚profesionálov‘ (rozumej ľudí žijúcich z vašich poplatkov).

 

Príklad jednoduchého portfólia z mojej knihy:

Jednoduché portfólio – 2 indexové fondy 80/20:

 • iShares Core MSCI World UCITS ETF – akcie celý svet (80%) alebo
 • Vanguard FTSE All World UCITS ETF – akcie celý svet

a

 • iShares Global Government Bond UCITS ETF – dlhopisy (20%)

 

Investujete aj vy na akciovom trhu či dávate prednosť konzervatívnejším investíciám?

 

This Post Has 8 Comments

 1. ahoj
  dík za všetko čo píšeš
  otázka:
  má zmysel pri pravidelnom každomesačnom nakupovaní sledovať rozdiely medzi dvoma etf trekujúcimi svet , napr. EUNL vs VGWL aby som dosiahol výhodu v rozdielnych cenách vrámci času?
  aj keď kopírujú to isté, asi vplyvom rôznej atraktivity pre investorov v priebehu mesiacov ich pomer kolíše,…
  myšlienka je: držal by som v portfóliu obe ETF, a nakupoval vždy to čo je „lacnejšie“
  dík

  1. Ahoj, z môjho pohladu pri horizonte 10-15rokov nema. Ak trackuju svet tak po 10rokoch budu mat obe ETF rovnaky vynos (az na rozdiel v poplatkoch;)

 2. Dobry vecer pan Pieruzek.
  Pri vsetkej ucte. Takato forma investovania nie je pre retail. Radsej kvalitne podielove fondy ktore dlhodobo prekonavaju benchmark ako nic. Slovak musi najprv pochopit preco ma vobec investovat . Podielovy fond je to najjednoduchsie . A ked ma stastie na poradcu tak si v dlhodobom horizonte pride na 6 az 7% p.a. To nie je vo vseobecnosti problem podielovych fondov a poplatkov v nich. To je problem v mysleni, discipline a cielov. Neinvestujem do podielovych fondov, ale este by som ich nezavrhoval. Kvalitny spravca (Fidelity alebo Franklin Templeton) dokaze robit velmi zaujmave vynosy.

  1. Dobry vecer – zaujala ma tato veta “kvalitne podielove fondy ktore dlhodobo prekonavaju benchmark ako nic.” Z dat ktore Vlado uvadza na svojej stranke + data ktore zozbierali v US vsak hovoria o opaku. Ano su fondy ktore prekonavaju benchmark – jeden rok a potom sa prepadnu pod priemer (vynimky sa daju spocitat na prstoch jednej ruky). Sanca obycajneho cloveka vyberat tie najhorucejsie fondy je cestou k podpriemernym vynosom – “less than 1% of large and midcap funds managed to remain in the top quartiles at the end of the five-year measurement period. This figure paints a negative picture regarding the lack of persistence in mutual fund returns.” https://www.economist.com/blogs/buttonwood/2014/12/picking-funds

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top