skip to Main Content

Plná nádrž lásky

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Ak čítate tento blog len kvôli investovaniu alebo nehnuteľnostiam, môžete tento článok pokojne preskočiť ;)

Chcel by som vám odporučiť jednu knihu, ktorú som nedávno čítal. Volá sa „5 love languages“ (5 jazykov lásky). Dostal som sa k nej pri čítaní o rozvode Mr. Moneymustache. Odporúča ju ako prevenciu rozvodu, preto som sa rozhodol na ňu aspoň pozrieť. Asi vám nemusím vymenúvať finančné a emocionálne dôsledky rozvodu, preto sa pustím rovno k recenzii tejto knihy.

Priznám sa, že som nemal veľké očakávania. Takéto knihy hovoria väčšinou o veciach, o ktorých dávno viete, len ich podávajú v inom svetle. Možno to bolo mojou čiastočnou ignoranciou kníh s témami ako emócie, čo váš partner potrebuje vo vzťahu atď., ale táto kniha mi otvorila oči v oblasti, ktorá určite nie je mojou silnou stránkou :)Kniha je celkom krátka, má len 135 strán, ale je veľmi dobre napísaná. V úvode hovorí jej autor Gary Chapman o rozdiele medzi tým, keď ste zamilovaný a keď milujete. To prvé je to klasické prvé obdobie väčšiny vzťahov – motýliky v bruchu, ružové okuliare, partner, čo nemá žiadne chyby atď. Poznáte to. Odporúča v tomto období nerobiť zásadné dlhodobé rozhodnutia. To druhé je to, čo nastane po približne dvoch rokoch. Už nemáte tie ružové okuliare a buď sa rozídete, alebo ste si s partnerom sadli. Ak ste si aj s partnerom sadli, tak väčšinou to ale chce veľa práce, ak má vzťah vydržať. Gary ponúka radu, ako naplniť nádrž lásky vášho partnera do plna.

Zvyšok knihy je o 5 jazykoch lásky. Nechcem vám pokaziť čítanie, preto tento koncept len zhrniem. Každý z nás má v sebe niečo ako nádrž lásky tj pocit či je milovaný alebo nie. Tá je buď prázdna, ak nedostávate od partnera dostatok prejavov lásky, alebo plná. Problém nastáva, ak na vás hovorí partner jazykom lásky, ktorému vy NEROZUMIETE. Áno, dá sa to. Znamená to, že váš partner sa snaží ukazovať vám svoju lásku, ale robí to spôsobom, ktorý na vás jednoducho neplatí.

Pekná paralela je, ak na vás niekto hovorí po čínsky, ale vy žiaľ viete len po slovensky a anglicky. Asi viete kam taký vzťah potom smeruje. Naopak, ak váš partner pozná váš primárny jazyk lásky, potom dokáže naplniť vašu nádrž lásky do plna. Kam toto smeruje viete asi tiež ;) 

5 jazykov lásky

Aké sú teda tie jazyky lásky? Je ich päť a sú to:

 1. slová podpory (words of affirmation)
 2. kvalitný čas trávený s partnerom (quality time)
 3. dostávanie darčekov (receiving gifts)
 4. robenie služieb pre partnera (acts of service)
 5. fyzické dotyky (physical touch)

V angličtine sú tie pomenovania presnejšie. Pozrime sa na jeden príklad, na ktorom pochopíte, o čom to hovorím. Typickým príkladom je manžel, ktorý miluje svoju manželku a deti a dáva svoju lásku najavo tým, že zabezpečuje pre rodinu maximálny komfort – auto, dom, dovolenky, oblečenie… Aký je jeho primárny jazyk lásky? Acts of service – robenie služieb pre partnera. No manželka mu neustále hovorí, že je frustrovaná, pretože na ňu nikdy nemá čas a že sa spolu nikdy nerozprávajú. Aký je jej primárny jazyk? Pravdepodobne Quality time. Dáva mu jasne najavo, že chce aby s ňou trávil viac času (jej jazykom), no on jej nerozumie, pretože má pocit, že jej dáva dostatok lásky (svojim jazykom). Fungujte vo vzťahu takto dlhodobo a neprekvapí vás, že 40% manželstiev skončí rozvodom.

Toto je len jeden príklad, v knihe ich nájdete viacero, ako aj spôsoby ako zistiť, aký je primárny jazyk lásky vás/vašej partnerky. Taktiež v knihe nájdete rady, ako sa môžete naučiť ‚hovoriť‘ jazykom lásky vašej partnerky, najmä ak je iný ako váš primárny jazyk. Je to niečo ako učiť sa cudzí jazyk ;)

Najzaujímavejšie je potom skúsiť si v duchu tipovať, aké sú primárne jazyky ľudí vo vašom okolí. Dokonca ich viete odhaliť aj u detí. Určite vám odporúčam prečítať si túto knihu.

Dobre, toto je koniec môjho krátkeho psychologického okienka :)

Prajem vám partnerov s plnou nádržou lásky!

________________________________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-41 EUR na ubytovanie cez Airbnb

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 4 Comments

 1. Vďaka za info. Nevadí že je článok o inom ako o investovaní, je o živote a je zaujímavý a prínosný.
  Ďakujem.
  Prajem pekné a príjemné dni
  jv

 2. Myslim si, ze je spravne rast kazdym smerom a najst sposob, ako mat idealny vztah s partnerom je dolezitejsie ako cokolvek ine. Moja skusenost s ludmi, ktorych stretavam je, ze maju plan ako postupit v kariere, maju plan ako viac usetrit alebo investovat, ale nemaju plan ako zlepsit svoj najdolezitejsi vztah, ktory ovplyvni plnenie vsetkych ostatnych planov.

  Mne sa velmi pacila aj tato kniha:

  https://www.amazon.com/Seven-Principles-Making-Marriage-Work-ebook/dp/B00N6PEQV0

  Panko je vedec, sleduje, ako pary riesia napate situacie a do 5 minut dokaze s 95% pravdepodobnostou uspechu povedat, ci manzelstvo zotrva, alebo nie. A tiez je to navod ako zlepsit vztah, aj ked mas pocit, ze je dokonaly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top