skip to Main Content

Peniaze = Šťastie?

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Od posledného článku, ktorý som napísal ubehlo už pár mesiacov. Múdre rady na internete hovoria, že blogger by mal napísať aspoň jeden článok za mesiac. Ešte že nie som blogger;)

Dôvody prečo boli dva – dokončoval som investície v Žiline (viď môj posledný článok). Avšak ten dôležitejší bol, že som rozmýšľal nad budúcnosťou tejto stránky. Či má pridanú hodnotu pre ľudí, ktorí ju čítajú a taktiež, či má vplyv na finančnú gramotnosť ľudí na Slovensku (jeden z mojich vznešenejších životných cieľov) .Investovanie do nehnuteľností je pre veľmi malé percento ľudí na Slovensku a vačšinou sa jedná o ľudí, ktorí už zvládli základy finančnej gramotnosti.

Keď sa však pozerám okolo seba vidím, že 99% ľudí tieto základy eštre nezvládlo. Preto som sa rozhodol zamerať sa v budúcnosti viac na finančné vzdelávanie pre „bežných ľudí“.

Ak vypínate svoj tablet, odtraňujet túto stránku zo svojich bookmarks a odhlasujete sa z môjho Newsletteru – ešte chvíľku počkajte ;)

Týmto úvodom sa len dostávam k druhej časti toho, prečo som za posledné mesiace nenapísal žiadny článok. V tomto období som stretol jedného veľmi zaujímavého človeka.

Chce ostať v anonymite, preto budem jeho prianie rešpektovať. Volajme ho teda Igor. Pri stretnutí s ním bol môj plán finančnej slobody nastavený nasledovne:

Naše (ja + manželka) mesačné výdavky sú cca 1.900 EUR t.j. ak chceme byť finančne slobodní, náš ročný pasívny príjem musí dosiahnuť  12 x 1.900 = 22.800 EUR.

Na dosiahnutie takéhoto príjmu potrebujeme buď 7 splatených investičných nehnuteľností alebo investície vo výške 22.800 x 25 = 570.000 EUR (prečo x 25 je vysvetlené v tomto článku).

To je VEĽMI, VEĽMI veľa peňazí, a preto zarobiť túto sumu mi bude trvať veľmi, veľmi dlho ;)

Igor sa ma však spýtal jednu zásadnú otázku – rovnajú sa peniaze šťastiu?  Mohli by sme o tom dlho polemizovať, ale jednoduchá odpoveď je, že po naplnení základných potrieb (jedlo, pitie, strecha nad hlavou, rodina/priatelia, možnosť sebauplatnenia) viac peňazí nerobí človeka viac štastným!

Druhá otázka od Igora znela – moje mesačné náklady sú 200EUR. Koľko by ti trvalo stať sa finančne slobodným, ak by si mal mesačné náklady ako ja?

Krátky medzi-vstup .

„Žiť z 200EUR mesačne sa na Slovensku nedá! Ak tak niekto žije, je to určite bezdomovec alebo žije na vifonkach. Ja by som tak žiť nedokázal, musím si dopriať, čo má človek z toho života. Mám dve deti, nech si to skúsi vyžiť z 200EUR. “

Tote je len krátky sumár prvých mojich reakcií (pri tomto prvom stretnutí) ako aj ľudí, ktorým som o tomto koncepte rozprával.  A zo skúsesnotí viem, že tento koncept nepochopí 99% ľudí, preto 9 z vás sa može pokojne z toho newslettera odhlásiť ;)

Prosím berte 200EUR mesačne ako koncept, nie ako jediné správne riešenie. Len pre zaujímavosť – momentálne je tento človek na 2 mesačnej dovolenke v Chorvátsku a neskôr ide do Dominikánskej republiky opäť na pár mesiacov.
Zmysel tej druhej otázky nie je žiť z dvesto eur, ale zamyslieť sa nad tým, koľko človek naozaj potrebuje k životu. Následne sa spýtajte sami seba koľko rokov práce navyše ste ochotný obetovať napr. kvôli tomu aby ste mohli v „dôchodku“ chodiť na dovolenku za 2.000 eur (zaplatenú z pasívneho príjmu). 2.000 EUR ročne znamená, že musíte mať 2.000 x 25= 50.000 EUR v aktívach. To znamená, že najprv musíte tých 50.000 EUR ZAROBIŤ. Ste ochotní stráviť v práci X rokov (doplňte svoj počet), aby ste si mohli dovoliť na „dôchodku“ dovolenku za 2.000EUR ročne?

Otázkou teda je, čo si vyberiete – váš ŽIVOT alebo vaše PENIAZE?

Tá logika je celkom jednoduchá – čím nižšie sú vaše mesačný výdavky, tým viac dokážete mesačne ušetriť a tým skôr možete byť finančne slobodný!

Teraz sa pripravte na druhú bombu. Faktor, ktorý má najzásadnejší vplyv na to, kedy budete mocť odísť do dôchodku, je vaša miera sporenia tj koľko %  z mesačného príjmu dokážete usporiť (savings rate). Finančný poradcovia vám povedia, že sporiť by ste mali 10% zo svojho príjmu. Toto je absolútny §bullshit§. Viete koľko vám potrvá kým sa dostanete do dôchodku pri tomto tempe sporenia?

55 ROKOV!!!!

Zdroj: www.networthify.com

Skúsme teraz iný príklad. Čo ak by ste ušetrili cca 64% svojho platu – koľko bude trvať kým budete finančne slobodný? Približne 10 rokov!

Ušetriť 64% je nemožné?  Čo tak 80% a ste slobodný za 5 rokov (viď tento blog)!

Toto je šokujúco jednoduchá matematika skorého odchodu do dôchodku!

A už počujem druhú várku výhovoriek – 64% sa na Slovensku nedá, nie ak má človek deti, len pri obrovskom plate bla, bla bla.

Dá sa to (osobne som na 67%, budúci rok na 70%) a je to vo vašich rukách – ostatné sú vyhovorky ;)

Jeden dôležitý bod. Je obrovský rozdiel čo získa za 100eur efektívny človek (napr. čitateľ tohto blogu;) a čo získa za 100eur bežný „spotrebiteľ“.  Neoddeliteľnou súčasťou tohto konceptu je schopnosť využívať peniaze 2- 3 x efektívnejšie ako iní ľudia tj vynakladať 25eur za to, za čo ostatní zaplatia 100eur.

V tomto článku nechcem hovoriť o tom, ako sa dostať na túto úroveň savings rate, ani o tom, ako dosiahnuť požadovné výnosy z vašich ušetrených peňazí, tomu sa budem venovať v ďalších článkoch.

Zmyslom tohto článku je predstaviť vám koncept, ktorý funguje (viď. tento blog a tento blog) a ktorý vás nasmeruje správnym smerom tj oproti davu ;)

Cesta k finančnej slobode je jednoduchá avšak nie ľahká:

  • Mínajte VÝRAZNE menej než zarábate!
  • Ušetrený peniaze Investujte!
  • Nikdy si neberte zlé dlhy! (viď tento článok)

Do ktorej skupiny chcete patriť vy – 55 rokov či 5 rokov do dôchodku?

Pokračovania tohto článku:

Položka 1 – Bývanie

Položka 2 – Doprava

Položka 3 – potraviny a ‘veci’

Piliere finančnej slobody (a skorého odchodu do dôchodku)

Ako investovať

Naučím vás ako zbohatnúť – časť druhá

 

 _______________

POTREBUJETE SA PORADIŤ O VAŠICH FINANCIÁCH?

Poradím Vám ohľadne Vašich investícií či celkovej finančnej situácie.

MÁM ZÁUJEM

 _______________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-41 EUR na ubytovanie cez Airbnb.

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 5 Comments

  1. Nejak mi nejdu do hlavy tie prepocty. Pisete, ze naklady Vasej rodiny su 1900 Eur. Zaroven pisete, ze usetrite 67% z prijmu. Tzn. tych 1900 Eur je 33% z prijmu. To mi vychadza na mesacny prijem 5757 Eur. Z takeho prijmu sa skutocne da ovela lahsie usetrit ako z primu povedzme 800 Eur.

  2. Na „neblogera“ naozaj pekny blog 🙂
    Len k tomu bullsh*tu. Podla mna je to skor cislo pre tych, co nevedia ako zacat a potrebuju si aspon vypestovat navyk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top