Odporúčané knihy o investovaní

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Počas mentorovania mladých ľudí som dostal viackrát otázku, aké su mnou odporúčané knihy o investovaní, finančnej slobode a finančnej gramotnosti. Rozhodol som sa preto spísať ich do jedného článku. Nájdete tu nielen knihy, ale aj podcasty a youtube videá. Jednotlivé zdroje sú zoradené podľa jednotlivých tém ako napr. ‚Investovanie do akcií‘. Vynechal som knihy od Kiyosakiho ako ‚Bohatý otec, chodobný otec‚ či ‚Cashflow kvadrant‚ pretože predpokladám, že tie vás vôbec priviedli k investovaniu samotnému;)

Budem rád, ak pridáte do komentárov vaše vlastné odporúčania.

 

Finančná sloboda

1/ Early Retirement Extreme: A philosophical and practical guide to financial independence

Biblia finančnej slobody. Must read pre každého, kto sa zamýšla nad finančnou slobodou. Je to kniha, v ktorej nájdete aj praktické tipy, ale jej cieľ je skôr aby ste pochopili konceptuálne ako funguje tento systém a prečo sa ľudia dostali tam, kde sú (krysia dráha). Skratka pod ktorou ju nájdete na rôznych fórach ‚ERE‘.

 

2/ Your Money or Your Life

Ešte staršia biblia finančnej slobody 😉 Skratka pod ktorou ju nájdete na rôznych fórach ‚YMOYL‘. Najzaujímavejší koncept v knihe je, či využijete svoj obmedzený čas na zarábanie viac peňazí alebo na žitie svojho života. 

 

3/ Najbohatší muž v Babylone

Klasika o finančnej gramotnosti. Tieto pravidlá sú univerzálne. Tak ako platili v Babylone, tak platia aj dnes.

 

4/ ChooseFI podcast

Veľmi dobrý podcast o finančnej slobode, investovaní, optimalizovaní vášho života, 1% zlepšovaniu atď.

 

5/ Mr. Money Mustache blog

Moje odporúčane je – začnite prvým článkom a neprestaňte čítať, kým sa nedostanete k poslednému článku. Tak dobrý tento blog je. Mimochodom tento blog je oficiálnym pokračovateľov ERE.

 

Investovanie všeobecne

1/ How The Economic Machine Works by Ray Dalio

Ak chcete úspešne investovať, musíte v prvom rade pochopiť, ako funguje ekonomika. Toto video vám to ukáže za 30 minút.

 

2/ Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side

Dostávame sa k cyklom v ekonomike. Ak totiž pochopíte, kde približne v cykle sa nachádzame, budete vedieť, či máte investície skôr nakupovať alebo skôr predávať.

 

3/ Přednáška Cykly bohatství aneb Jak investovat efektivně 2017 – Pavel Ryba

Investovateľné aktíva prechádzajú taktiež svojimi cyklami. Niekedy sú konkrétne aktíva veľmi drahé a niekedy sú naopak veľmi lacné. Táto prednáška vám pomôže zorientovať sa v tom, kde sa momentálne (2017/2018) nachádzame.

 

4/ Zradná náhodilost

Dostávame sa k psychológii investovania. I keď si myslíte, že viete veľa vecí ovplyvniť, v tejto knihe sa dozviete, že je to skôr o náhode a vaše racionálne argumenty do veľkej miery závisia taktiež od náhody. Ako veci dopadnú síce neviete predpovedať, ale viete sa na ne pripraviť. 

 

5/ The most important thing

Ak uvažujete o konkrétnej investícii musíte v prvom rade pochopiť, čo je výnos, čo je riziko a ako spolu súvisia. Táto kniha vám otvorí oči a ukáže aký je medzi nimi vzťah. Je to abeceda investovania. Bez jej prečítania sa radšej do investovania nepúšťajte, pretože uveríte napr. že vyšší výnos sa dá dosiahnuť len pri vyššom riziku.  

 

6/ Inteligentný investor

A toto je biblia tzv. ‚value investing‘, ktorú používa napríklad aj Warren Buffet. Nájdete ju aj v slovenskom jazyku. I keď je táto kniha o hľadaní podhodnotených akcií, dôležitejšie sú však koncepty, ktoré autor opisuje ako napr. ‚Margin of safety‘ alebo ‚Intrinsic value‘. Tieto koncepty sú totiž všeobecne platné pri investovaní, nielen pri investovaní do akcií.

 

Investovanie do akcií

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

1 komentár

 1. Par knih, ktore odporucam ja:

  Phil Pustejovsky – najlepsi blog o realitach na svete – Youtube, na jeho blogu Freedom Mentor je mozne zadarmo stiahnut knihu velkej hodnoty – How to be a real estate investor

  Dalej sa mi dobre citaju knihy od Brandona Turnera – mne sa pacili audiobooky
  The Book On Rental Property Investing
  The Book On Managing Rental Properties

  Dalej dobra kniha
  The Millionaire Real Estate Agent – od Gary Keller (ale aj The One Thing od neho je super)

  Knihy podla uvazenia, mne sa pacili vsetky:
  Retire Early With Real Estate
  Set for Life
  How to Sell Your Home
  How to Invest in Real Estate
  Finding and Funding Great Deals

  Knihy o financnej slobode – ovpyvneny knihou Unscripted od MJ DeMarco – nemusim, myslienka „zarabaj, zi pod svoje moznosti, setri, investu, rob to 30 rokov, dufaj a modli sa a ked budes na vozicku, mozno si budes moct vyhodit z kopytka“ by som po citani tejto knihy uz neodporucal. Millionaire Fastlane je podobny koncept, ale Unscripted je lepsia a zopakuje vsetko od zakladu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.