skip to Main Content
Ruky Stareho Muza

Nikdy neodísť do dôchodku

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Prednedávnom som v našej FB skupine spravil krátky prieskum o tom, kedy dosiahnete finančnú slobodu. Tu sú výsledky:

Výsledky prieskumu

I keď tieto výsledky nie sú reprezentatívne, celkom ma prekvapilo, že väčšina hlasujúcich zvolila možnosť – „Finančnú slobodu neriešim, robím čo ma baví a riešim len investovanie ako (do)zabezpečenie k dôchodku.“ Neviem či je to tým, že v tejto skupine sú ľudia, ktorí jednoducho uvažujú a fungujú inak ako väčšina alebo len náhoda (skôr prvá možnosť). 

Keď totiž robia firmy prieskumy medzi zamestnancami, zvyčajne dostanú niečo takéto:

Väčšina zamestnancov je nezainteresovaná.

Zdroj: https://www.questionpro.com/blog/employee-engagement-and-culture/ 

Polovica zamestnancov je nezaangažovaná a skoro pätina je dokonca aktívne nezaangažovaná, t.j. aktívne pracuje na tom, aby veci vo firme nefungovali…

Rozhodol som sa preto pozrieť na tému (skorého) odchodu do dôchodku bližšie, pretože aj moje názory sa za posledné mesiace čiastočne zmenili.Nikdy neodísť do dôchodku

Štandardný plán k dôchodku je – nájdi si prácu, šetri si 10% z platu a odíď do dôchodku v 65-ke. Tento plán väčšinou nefunguje (viď. našich dôchodcov). Štandardný postup pri finančnej slobode je: míňaj výrazne menej ako zarábaš a zvyšok rozumne investuj. Ak zvládate extrém (a ušetríte 80% vášho platu), budete finančne slobodný za 7 rokov. Tento plán funguje len pre pár ľudí. Existuje však aj tretia cesta – nájdite si prácu, ktorú budete milovať a už nikdy nebudete musieť riešiť finančnú slobodu ani dôchodok.

Ako už viete, momentálne som (dobrovoľne) bez práce už päť mesiacov. Za tento čas som toho veľa zažil. Väčšinou z kategórie zábava a oddych. No pred pár týždňami na mňa prišiel zvláštny pocit – chýbala mi PRÁCA! Myslím tým zmysluplnú a intelektuálne náročnú prácu. Hmm… Po všetkom tom snažení sa o dosiahnutie finančnej slobody mi po piatich mesiacoch začne chýbať práca?

Keď som odchádzal na môj sabatikal, tak som mal plán, že sa budem venovať písaniu článkov na tomto blogu, konzultáciám a prednášať o investovaní do nehnuteľností a finančnej slobode. To všetko som aj robil, no zaberalo mi to minimum času. Články píšem približne raz za dva týždne, konzultácie trvajú hodinu a väčšinou sú cez Skype a kurzy o investovaní robím raz za šesť mesiacov.  Časovo mi to zaberá (v priemere) dve až tri hodiny týždenne. Navyše, intelektuálne to nie sú veľmi náročné úlohy.

Porovnajte si to s mojou prácou, od ktorej som si zobral voľno. Som Lean six sigma Black Belt, takže mojou úlohou je zlepšovať procesy vo firme. Keďže môj zamestnávateľ funguje globálne, raz vylepšujem procesy v Indii a inokedy zas v Nemecku či Amerike. Pri každom projekte musím veľmi rýchlo daný proces pochopiť, zozbierať dostatok dát na jeho analýzu a následne navrhnúť riešenie, ako dodať tovar/ službu zákazníkom za polovičný čas (to je samozrejme veľmi zjednodušený popis). Asi si viete predstaviť, že je to celkom intelektuálne náročné. Táto práca je aj v dokonalom súlade s mojimi silnými stránkami – Learner (rád a rýchlo sa učím nové veci), Analytical (asi ste už pochopili, že rád analyzujem;) a Discipline (mám silnú disciplínu).

Na druhej strane musím povedať aj „B“. V korporáte ma extrémne nebavilo ranné dochádzanie v špičke do práce, tvrdnutie v kancelárii celý deň či rôzne zákazy, príkazy, výkazy atď. Viete, čo myslím.

Od 1. októbra začínam znova v korporáte. Ale korporáte „podľa mňa“. Keďže môžem pracovať z domu, mám obrovskú časovú flexibilitu. Budem robiť, čo ma baví a v čom som dobrý. Taktiež sa budem môcť naďalej venovať tomuto blogu, konzultáciám a prednáškam. Z tejto situácie možno nebudem chcieť nikdy odísť do dôchodku. ;)  

Môj plán zobrať si šesť mesiacov voľna bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí. Potreboval som po 14 rokoch v rôznych korporátnych pozíciách na chvíľu vypnúť, zastaviť sa a prehodnotiť, či žijem život v súlade s mojimi hodnotami. Ak ste si za posledných 7-10 rokov nezobrali dlhšie voľno (>6 mesiacov), potom vám to určite odporúčam. Iba tak sa dokážete skutočne zastaviť a zamyslieť sa. Nechcete totiž na vašej smrteľnej posteli ľutovať rovnakú vec, ako väčšina ľudí – že ste nežili život podľa seba, ale podľa iných.

Ak to teda zhrniem. Môj postup bol – najprv sa stať finančne slobodným a až potom si nájsť resp. lepšie povedané vytvoriť si prácu, z ktorej nebudem chcieť odísť. Tento postup funguje. Moje odporúčanie pre vás je ale nasledovné. Našetrite si niekoľko desaťtisíc eur resp. malý pasívny príjem a majte vaše výdavky pod kontrolou. Nazvime ich „FU money„. Tieto peniaze by vám mali umožniť ísť za príležitosťou, ak sa objaví. Ak sa objaví vo vašom okolí príležitosť začať robiť niečo, čo vás baví, chopte sa jej. Nečakajte v zlej práci na finančnú slobodu, len preto, že v nej dobre zarábate. Hľadajte život, ktorý vás bude baviť už teraz, nie za 10-15 rokov.

Druhé odporúčanie je ohľadne konceptu dôchodku. Nadizajnujte si život, v ktorom nikdy nebudete chcieť odísť do dôchodku. Zmysluplná práca je jedným z kľúčových atribútov šťastného života. Prečo by ste teda plánovali prestať v 65-ke? Pokojne začnite veľkou kariérou a cieľom zarobiť kopec peňazí. Do 30-35. Zarobte a ušetrite čo to dá. Keď však prídu deti, spomaľte. Kým sú malé trávte s nimi maximum času. V puberte a keď dospejú už totiž nebudú chcieť tráviť príliš veľa času s vami. ;) Následne sa môžete opäť naplno pustiť do práce.  Snažte sa nájsť si prácu, ktorá vás bude motivovať. Buďte ale pripravení aj na to, že vás možno táto práca časom omrzí. To je v poriadku, začnite hľadať niečo iné, prípadne si prispôsobte túto prácu tak, aby vás bavila. Dva príklady. Warren Buffett – robí celý život to isté. Bill Gates – najprv založil Microsoft, potom začal (úspešný) boj s chorobami vo svete. Medzitým si zoberte občas mini-dôchodok. 6-12 mesiacov voľna od práce. Pomôže vám to utriediť si myšlienky a porozmýšľať čo ďalej. Budem vám držať palce na vašej ceste.

Podeľte sa o vaše komentáre.

 _______________

POTREBUJETE SA PORADIŤ O VAŠICH FINANCIÁCH?

Poradím Vám ohľadne Vašich investícií či celkovej finančnej situácie.

MÁM ZÁUJEM

 _______________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-41 EUR na ubytovanie cez Airbnb.

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 10 Comments

 1. Velmi pekne napisany clanok, Tomas 🙂 Ja som si uz nasla svoju cestu – presne tak, ako si popisal v tomto clanku.

  Po 3 rokoch na materskej som sa vratila do „korporatu“ na polovicny uvazok plus praca z domu. Mam totiz pracu, ktora ma bavi a velmi rada komunikujem v anglictine. Toto mi davala praca – pocit sebarealizacie a anglictinu. Plus teda nejaky ten prijem, samozrejme. Zvysny prijem mam (mame) zabezpeceny z prenajmu 3 bytov a 2 garazi. Samozrejme, manzel tiez pracuje. Pri takomto modele som mala dost casu sa venovat malej dcerke a neriesili sme veci na behu tak ako mnoho ludi – skolka, praca, skolka, domov. Teraz som momentalne na druhej materskej, syn ma pol roka. Planujem ostat zase 3 roky doma a potom zase nastupit len na ciastocny uvazok a idealne opat pracovat ako teleworker – a nemusim chodit do kancelarie kazdy den, ale iba vtedy, ked mam chut pokecat s kolegami 🙂

 2. Toto je zaujimava tema a vecna dilema – najst rovnovahu. Aj nicnerobenie cloveka omrzi a aj vela dobreho cloveku skodi. Prave pocuvam Jima Rohna, ktory hovori, ze jablko denne ta udrzi zdraveho. A ze prechadzka okolo bloku ta udrzi zdraveho. Ale nie jest iba jablka a nie behat desiatky kilometrov denne.

  Cize ide o to najst rovnovahu. A problem s hladanim rovnovahy je v tom, ze ak by si chcel mat vsetko v rovnovahe, tak sa nikam nepohnes. Iba stojis na mieste. Lebo kazdy pohyb ta vyvedie z rovnovahy.

  Preto si myslim, ze zivot ma byt kratkodobo v nerovnovahe a dlhodobo sa treba snazit o rovnovahu. Peter Kristofovic hovori o Balance 5 – Zdravie, Rodina a vztahy, Praca, Peniaze, Sebarozvoj. A toto mi funguje.

  Myslim, ze si urobil 2 vyborne rozhodnutia – prve – zobrat si sabatikal, venovat sa rodine a priatelom, sebe, svojmu zdraviu, cestovaniu, hladaniu sameho seba. A druhe – navrat do prace
  – hladanie sebarealizacie, uznania, moznosti pomoct.

  Mna velmi ovplyvnil stvorhodinovy pracovny tyzden Tima Ferrisa, hlavne jeho nastojciva vyzva, aby som si (ja, citatel) vybavil pracu z domu. Uz 6 rokov pracujem z domu 90% casu a zvysok som na sluzobnych cestach. Druha vyzva bola, aby som si hladal ukolovu pracu, ktoru – ak dokazem spravit za 4 hodiny tyzdenne (co nedokazem! 🙂 ), mam vybavene… A nastupuje to, co robis v praci ty – ako zoptimalizovat pracovny tyzden tak, aby som urobil robotu kvalitne a rychlo. Da sa to! A potom znovu Jim Rohn – Pracuj na sebe viac, ako pracujes na svojich ulohach v praci.

  Teraz ma caka rodicovska dovolenka – na 6,5 mesiaca. Manzelka je uz 5,5 roka dobrovolne nezamestnana a ja sa pridam k nej, budeme zit z mojej materskej. A z pasivneho prijmu, ktory nam generuju nehnutelnosti.

  Manzelka je po 5,5 rokoch „zrela“ na navrat do prace, presne ako povedala Zuzana – sebarealizacia, stretnut sa s kolegami, komunikovat s ludmi.

  Ja sa urcite chystam vratit, ale laka ma robit nieco ine, lebo problem s pracou, ktoru dokazes optimalizovat procesmi je ta, ze sa stava monotonnou. Pripomina mi to jeden s tvojich clankoch o bohatstve – investovanie nastavene, platby nastavene – bohatnes – ale je to nuda. A v praci sa prilis nerad nudim.

  1. 1/ Porad mi (nam) – ako zvladnut dlhodobo pracovat z domu? Toto su najcastejsie (negativne) poznamky ktore som pocul:
   – budes cely den s detmi a zenou a zacnete si liezt na nervy
   – ak nebudes v pravidelnom kontakte (nemyslim teraz confcally) s inymi ludmi, stratis kontakt s firemnou kulturou a spolocenstvom ludi a nebude ta to bavit.
   – zabudol som nieco?

   Zazil si nieco podobne? Ak ano ako si to vyriesil?

   2/ Ak sa budes pocas 6.5 mesacneho sabatikalu velmi nudit, mam par rozpracovanych tem tu na blog, ktore by si mohol rozobrat prip. tvoje vlastne temy.

   1. K bodu jedna:
    – praca z domu mi nieco vzala a nieco dala
    – dala mi rodinu a deti
    – dala mi zdravie
    – obnovila niekolko zanedbanych kamaratstiev
    – dala mi kontrolu nad tym, kto a kedy ma vyrusi, dala mi sustredenie
    – dala mi cas – menej hodin na vykonanie roboty, minimalne dochadzanie
    – zobrala mi asi jedinu vec a aj to len ciastocne – moznost napredovat v kariere. Niektore role su podmienene tvojou aktivnou ucastou na pracovisku. Na druhej strane – ja podavam lepsie vysledky.

    Deti a manzelky som sa nikdy neprejedol a ty si dost rozumny na to, aby si to postrazil.

    K bodu 2 – skor nie, mozno v obmedzenej miere. Rozmyslam nad vlastnym blogom. Ale musi to mat zmysel a zatial nemam potrebu mat blog ako vedlajsi zdroj prijmu. Skor ako nastroj osvety a pomoci inym.

 3. Velmi pekne napisane, prave riesim podobne dilemy. A dovolil som si preposlat mojmu 18-rocnemu synovi ako jasne sformulovanu radu do zivota.

  Fandim vasmu blogu, velmi zaujimave citanie a uzitocne rady.

  1. Sebastian, takyto komentar ma vzdy velmi potesi. Volam to druha generacie financnej slobody tj rodic, ktory uci (teda pokusa sa, kedze verim ze to je obcas tazke;) svoje deti o financiach. Aby v tom vsak rodicia neboli sami rozhodol som sa spustit uz coskoro novy projekt zamerany prave na financne vzdelavanie – nieco ako univerzita osobnych financii.
   V kazdom pripade ti velmi fandim, kiezby bolo takych rodicov viac 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top