skip to Main Content

NBS opäť sprísni podmienky poskytovania hypoték

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Národná banka Slovenska opäť od júla 2018 sprísňuje podmienky poskytovania úverov (https://vofinanciach.sk/special-podmienky-ziskanie-hypoteky-sa-sprisnuju/). Cieľom tohto opatrenia je spomaliť rast zadlženosti Slovákov, nakoľko za posledný rok sme sa dostali na popredné priečky v Európe (https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1684759-zivot-slovakov-na-dlh-pokoril-novy-rekord).

 

O aké opatrenia pôjde?

 

V skratke sa bude jednať o spísnenie podmienok, za akých banky požičajú svojim klientom peniaze na kúpu nehnuteľnosti.

  • Menej úverov nad hodnotu 80% z hodnoty nehnuteľnosti, tj 100%-né financovanie bude dostupné len pre top klientov.
  • Menšia možnosť pokryť vlastné zdroje spotrebným úverom. V praxi sa často poskytovali hypotéky vo výške 80%, pričom zvyšných 20% banka poskytla svojmu klienotvi vo forme spotrebného úveru. Táto možnosť sa po novom výrazne obmedzí.
  • Maximálna výška splátky ako % z príjmu žiadateľa. Po odpočítaní splátky úveru bude musieť ostať žiadateľovi aspoň 20% z výplaty (po započítaní životného minima).
  • Dokladovanie príjmu – bude potrebné predložiť doklady o príjme za posledných 6 mesiacov a daňové priznanie. Uvidíme ako dôsledne budú banky toto opatrenie  dodžiavať.
  • 2%-ný stres test. Banky budú testovať či zvládnete splátky aj pri raste úrokových sadzieb o 2%.Čo to pre vás ako investora znamená?

 

Aktuálne je na trhu mierna panika podobná situácii zo začiatku minulého roka, kedy všetci rýchlo kupovali pred minuloročným prvým sprísnením podmienok na poskytovanie hypoték (https://vofinanciach.sk/special-zaujem-hypoteky-trvat-nadalej-rast-uz-miernejsi/). Byty sa opäť v Bratislave predávajú za vyššie ceny a ľudi chcú rýchlo kúpiť. Čo však nastane po júli 2018? Pravdepodobne sa ceny zastabilizujú, možno mierne klesnú, kedže záujemcov o kúpu bude menej. Navyše sa na trh dostane viacero dokončených novostavieb. Moja krištáľová guľa hovorí, že najmä sa to bude týkať starších bytov, ktoré su momentálne výrazne predražené. Ale na moje predpovede by som sa veľmi nespoliehal ;) Zaujímavé je, že tento trend presne zodpovedá tzv. ‚Bear trap‘ korekcii v strede 18-ročného cyklu nehnuteľností (https://realityinvestor.sk/kedy-praskne-realitna-bublina-slovensku/). Po tejto korekcii by mala nasledovať fáza zrýchleného rastu a až po nej by mala prísť skutočná kríza s výrazným prepadom cien. Ak chcete nakupovať v skutočných výpredajoch, budete si musieť ešte pár rokov počkať. Tu končím s mojimi predpoveďami ;)

 

Poďme sa teda pozrieť na to, čo to znamená pre investora – PRÍLEŽITOSŤ. V najbližšom roku može na trhu krátkodobo prevýšiť ponuka nad dopytom a ak budete pripravení (tj budete mať pripravené financovanie) môžete nájsť zaujímavé príležitosti na kúpu. Najmä v situáciách, kde ľudia budú potrebovať svoju nehnuteľnost rýchlo predať (rozvod, dedičstvo a dlhy) a nebudú vedieť rýchlo nájsť kupujúcich.

 

Ako sa pripravujete vy v tejto situácii, kde je väčšina investícií v bublinovom pásme (https://realityinvestor.sk/bubliny-bubliny-vsade-bubliny/)?

 

___________________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-35 EUR na ubytovanie cez Airbnb

MÁM ZÁUJEM

 

This Post Has 2 Comments

  1. Hi,
    Great overview on comming changes. I’m just wondering how strict banks will be with new regulations and what will be the real impact on property prices.

  2. Adam, myslim ze Marek to velmi pekne zhrnul. Banky najdu sposoby ako poskytovat viac uverov, preto aj v 18-rocnom cykle nehnutelnosti nastupuje po mini-korekcii v strede cyklu k faze zrychleneho rastu cien nehnutelnosti az do pasma bubliny. Tato mini-korekcia nastane skor z dovody paniky na strane ludi nez neschopnosti bank poskytovat uvery. V kazom pripade – uvidime 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top