Naučím vás ako zbohatnúť – časť druhá

US Dollars Money Currency Economy Paper currency paper notes 100 dollars

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Tento článok je pokračovaním článku, v ktorom sme si povedali o tom, ako manažovať vaše peniaze, aby ste mohli začať investovať. Ak ste tento článok ešte nečítali, nájdete ho tu.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa môže Viktor dostať z finančnej stability, ku ktorej sa za posledný rok prepracoval, k finančnej slobode. Finančná sloboda znamená, že Viktor bude pracovať, iba ak bude chcieť!Pozrime sa teda na základné princípy investovania.

Ako som spomínal v predchádzajúcom článku, Viktor nechce tráviť investovaním a spravovaním svojich investícií veľa času, preto sa nebude púšťať do investícií do nehnuteľností či vlastného biznisu.

Investovani do akcií nie je o tipovaní, ktorá akcie narastie na cene najviac!

Viktor vie, že investovanie do akcií je v dlhodobom horizonte výnosné. Ako výnosné? Pozrime sa na graf MSCI World. Tento indexový fond zahŕňa väčšinu všetkých svetových akcií. Jeho priemerná výnosnosť od roku 1969 bola 5.55% p.a..

Pre porovanie,  indexový fond S&P 500, ktorý zahŕňa iba americké akcie, mal priemerný výnos od roku 1950 7,07% p.a.. Znamená to, že ak by ste kúpili takýto indexový fond a držali ho dostatočne dlho získavali by ste priemerný ročný výnos vo výške 5-7% p.a..

Asi vás v tomto momente napadla otázka, že čo ak by ste dokázali vyberať tie akcie, ktoré porastú omnoho rýchlejšie ako celý akciový trh. Veď predsa investori ako Warren Buffet dosahujú ročné výnosy vo výške 19% p.a. Niektoré akcie dokonca rastú stovky či až tisíce percent ročne – stačí si pozrieť akcie Google či Facebook.

Žial sklamem vás – pri vyberaní akcií máte viac ako 85% pravdepodobnosť, že skončíte s horším výnosom ako niekto, kto by svoje peniaze vložil do indexového fondu ako napr. MSCI world.

Prečo? Má to dva dôvody – poplatky a nepredvídateľnosť trhu. Pri častom nákupe a predaji akcií platíte jednak poplatky za každý obchod, ale navyše platíte aj daň z výnosu. Tieto náklady majú zásadný vplyv na vaše portfólio v dlhodobom horizonte.

Výskum, ktorý spravili v Amerike, porovnal  fondy, ktoré boli aktívne riadené (rozumej – najlepší manažéri sa snažia vyberať tie najrýchlejšie rastúce akcie) a indexové fondy. 65% z aktívne riadených fondov dosiahlo horší výnos počas 1-5 rokov a až 85% týchto fondov neprekonalo indexový fond v období 5-10 rokov!!!

Čo to znamená pre Viktora? Viktor bude investovať svoje peniaze do indexových fondov, s minimálnymi poplatkami. Nebude hľadať ďalší Google či Facebook, ale bude jednoducho vlastniť väčšinu akcií na trhu. Bude však očakávať, že skôr či neskôr príde kríza, pri ktorej hodnota jeho portfólia klesne aj o 30-50%, avšak on v tejto situácii nespanikári. Nepredá všetky svoje akcie, naopak ak bude mať voľné zdroje nakúpi ešte ďalšie akcie – kríza je totiž obdobie výpredajov! Nie nadarmo sa hovorí, že najviac milionárov vzniká v obdobiach krízy.

Prečo Viktor nespanikári? Pretože vie, že ceny akcií VŽDY po kríze narastú. Vyše 100-ročná história akciových trhov mu dáva za pravdu.

Prečo teda väčšina investorov, ktorí investujú do akcií  STRATÍ peniaze?

Pretože spanikária v tom najhoršom možnom čase. V čase krízy spanikária a predajú svoje akcie, ktoré klesli o 30-50%, pretože média hlásia denno-denne krach a koniec sveta. Naopak v čase boom-u, t.j. rastúcich trhov spanikária opäť a začnú vo veľkom nakupovať. Opäť v tom najhoršom možnom okamžiku, pretože trhy neúprosne smerujú k ďalšej kríze a prepadu cien akcií. Podobným cyklom prechádzajú aj ceny nehnuteľností – zhrnutie takéhoto cyklu nájdete tu.

Do akých akcií bude Viktor investovať?

Viktor sa pri investovaní bude držať troch základných pravidiel.

Diverzifikácia, Dollar cost evarging a Rebalancing. Pozrime sa čo tieto pravidlá znamenajú.

Diverzifikácia – alebo nemajte všetky svoje vajíčka v jednom košíku.

Ktoré akcie porastú tento rok najviac- akcie firiem v USA, v Európe alebo to budú rozvíjajúce sa krajiny? Neviem a je mi to jedno, pretože vlastním VŠETKY!

Prvou formou diverzifikácie je geografické rozloženie. Viktor bude chcieť vlastniť akcie z celého sveta napr. 30% akcií USA, 30% akcií európskych firiem, 30% akcií rozvíjajúcich sa ekonomík a 10% akcií firiem v Pacifiku. Takto bude vlastniť akcie celého sveta. Neskôr si ukážeme konkrétne portfólio pre Viktora.

Druhým krokom diverzifikácie je podiel akcií a dlhopisov. Dlhopisy sú v podstate úvery štátom a firmám. Ich výhodou oproti akciám je, že aj počas krízy ich hodnota výrazne neklesá, avšak na druhej strane je ich výnos oproti akciám nízky – v súčasnosti okolo 1-2%p.a..

Kedže je Viktor mladý a bude investovať ešte desiatky rokov potrebuje skôr maximálny rast jeho portfólia ako stabilitu. Rozhodne sa preto pre pomer 80% akcií a 20% dlhopisov. Ak by Viktor bol už v období, kedy by potreboval skôr ochrániť svoje portfólio, ako rast portfólia, rozhodol by sa skôr pre konzervatívnejší pomer napr. 50% akcií a 50% dlhopisov.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zvyšok článku si môžete prečítať na našej novej stránke Smart-Life.sk Tu je link k článku:

Naučím vás ako zbohatnúť – časť druhá

4 komentáre

  1. Ahoj, to zavisi od vysky poplatku za nakup/ predaj daneho ETF u tvojho brokera. Ak je totiz poplatok napr. 10$ a ty investujes 100$ potom je tvoj vstupny naklad vo vyske 10% (10/100) co je velmi vela. Ak vsak pri rovnakom poplatku investujes 100 000$ potom je poplatok 10$ len nieco okolo 0.01%. Ak teda mozes investovat iba male sumy mesacne, skor odporucam mesacne tie peniaze odkladat na nejaky sporiaci ucet a raz za 3/6 mesiacov investovat tuto nasporenu vyssiu sumu.

 1. Ahoj,

  Podľa porovnania webu SK/CZ brokerov mi tam stále vyskakuje Degiro ako najschodnejšia varianta, odhliadnúc od toho, že nebudem investovať viac ako 40K € / 30 transakcii za mesiac.
  Otázka znie, prečo si sa rozhodol pre Lynx a poprípade, ak to môžeš prezradiť (na mail osobne) v akej výške máš portfólio.

  Ďakujem vopred.

  1. Ahoj Michal, to je skor na osobny / tel rozhovor 😉 Lynx som si vybral preto, ze boli najlacnejsi pre ten typ investovania pre ktory som s rozhodol. Pre iny typ investovania sa mozu hodit iny brokeri – s tym suhlasim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.