Môžete si dovoliť konzultáciu so mnou?

konzultácia investície do nehnuteľností
Sign Free Indicating With Our Compliments And Freebie

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

K napísaniu tohto článku ma inšpirovalo pár posledných konzultácií, ktoré som robil s ľudmi, ktorí začínajú investovať. Konzultácia investície do nehnuteľností  im prišla ako dobrá, no drahá myšlienka.

Zaujal ma ich myšlienkový pochod pri hodnotení toho, či majú svoje najbližšie kroky konzultovať so mnou, či nie. To rozhodovanie bolo v zásade nasledovné. Na jednej strane je cena  XY eur (aktuálnmu cenu nájdete tu), ktorú si pýtam za hodinovú konzultáciu. Na strane druhej je, no jednoducho ušetrených XY eur 😉 ktoré by mohli použiť na kúpu jednej akcie nejakého ETF alebo na zaplatenie časti kolkov na katastri pri kúpe investičnej nehnuteľnosti.

Ako by ste sa rozhodli vy?

Mnoho ľudí sa rozhodne pre možnosť dva tj ušetriť na konzultáciai. Hmm..Z môjho pohľadu (bol som tam, zažil som to;) pre takéto rozhodnutie existujú dva dôvody.

1/ Nedôvera  v kohokoľvek, kto predáva ‚Múdre rady‘. Najmä ak sa týkajú peňazí. Žeby to vzniklo na pobočkách bánk, kde sa vás 20-ročné ‚deti‘ snažia presvedčiť, že ich dlhopisový fond je presne to čo potrebujete? Možno.

2/ V dnešnej internetovej dobe je všetko zadarmo. A to aj ľudia očakávajú. Chcete sa naučiť programovať? Zadarmo. Chcete si stiahnuť najnovší film? Zadarmo. Knihy? 

Ale..

Postupne som zistil, že američania majú pravdu ak hovoria, že:

 •       „There are no free lunches“ tj že nič nie je naozaj zadarmo.
 •       „You get what you pay for“ tj že dostanete to, za čo si zaplatíte (myslia tým najmä kvalitu, ktorú dostanete)

Môj pohľad na vec je jednoduchý. Za kvalitné informácie sa platí. Za to, že niekto investuje svoj čas, aby sa zaoberal vašou konkétnou situáciu sa platí. Snaha ušetriť pár eur na konzultácii a potom prísť o stovky (pri nehnuteľnostiach skôr tisíce) eur, pretože ste spravili základnú chybu je hlúpe. Nájsť však takéhoto človeka je veľmi, veľmi ťažké. Mám svoju skúsenosť. Čo teda s tým?Zhrniem to v pár bodoch.

 1. Ak kupujete prvú investičnú nehnuteľnosť resp. ak začínate s investovaním – kúpte si tú hodinovú konzultáciu!!! Ozaj si myslíte, že je dobrý plán kúpiť nehnuteľnosť za 60-120 tisíc eur a predtým sa neporadiť? Je to veľmi zle ušetrených pár eur, najmä ak kúpite nevhodnú nehnuteľnosť, na zlom mieste a s nedostatočným cashflow.  Konzultácia investície do nehnuteľností vás pred takýmito hlúpimi krokmi ochráni. To isté platí o investovaní do akcií, či do biznisu. Poraďte sa a zaplaťte za to. Chcete profesionálnu a konkrétnu radu pre vás, nie všeobecnú radu ‚zadarmo‘! Tým sa dostávam k druhému bodu.
 2. Prvá otázka na vášho ‚poradcu‘ musí byť, či sa živí tým v čom vám ide radiť alebo sa živí konzultáciami? Referencie, životopis, blog, informácie na webe vám pomôžu s overení si, či to čo vám tento človek hovorí je skutočne aj pravda.
 3. Zaplaťte!!! Vy nechcete všeobecnú radu zadarmo, ako to funguje vo všeobecnosti. Vy chcete konkrétnu radu pre vašu konkrétnu situáciu. Za to sa platí. Samozrejme najprv využite všetky možnosti ‚zadarmo‘. Mentora sa chcete pýtať otázky, ktoré sú špecifické pre váš prípad, nie otázky, ktoré si viete vygoogliť.
 4. Ja sám si strážim svoj čas. Moja cena za hodinu je dobrý filter, ktorý odradí veľa ľudí, ktorí to myslia tak nejak polo-vážne a a chcú sa len porozprávať. Moja skúsenosť je, že ak človek je ochotný zaplatiť, myslí to vážne a príde na konzultáciu pripravený a s konkrétnymi otázkami. S takými ľuďmi rád trávim čas. Všeobecné stretnutia o nesmrteľnosti chrústa sú pre mňa ‚Nie ďakujem‘.
 5. Mentori (mám radšej toto slovo ako konzultanti) boli tam, kde vy ešte len idete a prešli si problémami a prekážkami, ktoré vás ešte len čakajú. Ak nájdete správneho mentora naučíte sa za hodinu s ním viac ako za rok spôsobom pokus – omyl.

Človek by povedal, že som si napísal pekný promo članok na moje konzultácie 😉 Čiastočne áno, ale tu je mojich pár odporúčaní na konkrétnych iných ‚mentorov‘:

 • Akcie, dlhopisy, aké ETF, koľko akcií a koľko dlhopisov – Vlado z Peniaze sú čas ( https://psc-poradenstvo.sk/  )
 • Účtovníctvo, makléri, poisťováci, hypomakléri – nájdete ich v zozname v našej FB skupine ( https://www.facebook.com/groups/1844983489068502/)
 • Nehnuteľnosti, finančná sloboda, finančná gramotnosť – hmmm 🙂

Stále si myslíte, že konzultácia investície do nehnuteľností je príliš drahá? Budem rád, ak sa podelíte o svoje skúsenosti s mentormi v komentároch.

2 komentáre

 1. Tomáš, rozmýšľam, ako je 100 eur za 90 minút šetrením času. Ci dufas, že ľudí odradí potreba vytiahnuť zelený papierik?
  69 eur za hodinu znamená 103,50 za 90 minút. Byt tebou, pýtam stovku za hodinu. A ak nemáš čas na klientov, hod ich po mne ?

  1. Nie je;) Len zatial sa vacsina konzultacii aj tak pretiahla na 1.5h nakolko preberame aj celkovy ciel, mesacny cashflow, net worth atd atd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.