skip to Main Content

List môjmu 23-ročnému JA

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Ahoj Peewee (tak ma v 23 volali;),

 

to som ja, teda ty o 14 rokov neskôr. Rozhodol som sa napísať Ti tento list, aby som Ti trochu pomohol na tvojej ceste životom.  Uvedomujem si, že niektoré moje rady nižšie budú pre Teba absolútne ‚mimo‘,  pretože jediný spôsob, ako ich akceptovať, je zažiť to, čo som zažil ja. A Ty to zažiješ tiež. Dúfam však, že Ti niektoré rady aspoň trochu pomôžu, keď budeš robiť zásadné rozhodnutia. 

 

Práve si skončil vysokú školu a život je pred Tebou. Absolvoval si dva pracovné pohovory a chcú Ťa v oboch firmách. Rozhodol si sa pre banku aj napriek tomu, že ti v nej ponúkajú nižší nástupný plat. Dobré rozhodnutie. Prečítal si si knižku Bohatý otec chudobný otec a Kiyosakiho Cashflow hra Ťa zaujala. Uvažuješ či je tá finančnéa sloboda niečo skutočné či nie. Výborne.

Rada číslo 1

Vyberaj si zamestnanie podľa toho, čo sa v ňom môžeš naučiť, nie preto, že ti v ňom ponúknu vyšší plat. V živote Ťa budú zaujímať osobné financie, investovanie a biznis, preto sa zaujímaj o prácu, kde sa môžeš naučiť o makro- a mikroekonómii, o obchodnom práve, o tom ako predávať, o účtovníctve, investovaní atď.

 

Postupne budeš zisťovať, čo Ťa v živote najviac baví. Bude Ti to chvíľku trvať, ale to je fajn. Túto cestu sa nesnaž urýchliť. Akonáhle sa však prestaneš učiť v tvoje práci niečo nové, len sa budeš snažiť stúpať po kariérnom rebríčku a práca Ťa nebude baviť – je čas na zmenu! Nenechaj sa zatvoriť do zlatej klietky rastu platu, odmien a zamestnaneckých výhod za cenu toho, že budeš robiť prácu, ktorá Ťa nebaví. Tam vonku je kopec zaujímavejších prác, ktoré ti prinesú nakoniec viac peňazí než istota Zlatej klietky. 

Rada číslo 2

Nenechaj sa zmiasť ľuďmi okolo Teba. Rozmýšlaj sám za seba. Najmä v banke majú ľudia pocit, že ak sa stretávajú s bohatými ľuďmi aj oni sami majú nárok správať sa ‚bohato‘. Drahé autá, luxusný byt, dovolenky pri mori.. A ako Ti bude rásť plat, bude to ešte horšie. Ešte drahšie autá, ešte väčšie byty respektíve domy a ešte luxusnejšie dovolenky. K tomu samozrejme patria aj ešte vyššie splátky spotrebných úverov a ešte vyššie splátky hypotéky. Tie Ťa krásne zamknú v Zlatej klietke a už sa z nej tak skoro nedostaneš.

 

Čo máš teda robiť?

 

V prvom rade nerob to, čo robia všetci ostatní, ak nechceš skončiť ako všetci ostatní. To, že nechceš žiť ako všetci ostatní okolo Teba už v 23 tak nejak tušíš, ale ešte to nevieš celkom uchopiť.  Skúsim Ti v tom pomôcť.

V prvom rade začni šetriť. 50% svojho platu, zvyšok pokojne pomíňaj.

Daj si veľmi agresívny cieľ našetriť si 150 tisíc korún (pre tých mladších – je to cca 5.000 eur, no vzhľadom na infláciu za posledných 14 rokov je moje aktuálne odporúčanie skôr suma 10tisíc v dnešných eurách). Zdá sa ti to extrémne veľa peňazí, ale neboj sa – nepotrvá ti to dlhšie ako rok-dva.  Tieto peniaze Ti dajú pokoj v duši. Budeš vedieť, že ak sa čokoľvek stane napr. Ťa vyhodia z práce, dlhšia choroba, ale najmä ak sa vyskytne nová príležitosť, budeš mať dosť peňazí, aby si ju využil. Budeš musieť absolvovať drahé školenie, aby si mohol začať robiť tvoju novú vysnenú prácu? Žiadny problém, máš dosť peňazí. Nejaká krízová situácia v rodine? Nič sa nedeje, máš dostatok hotovosti na jej pokrytie. Tieto peniaze Ti dajú slobodu v objavovaní nových príležitostí.

 

Rada číslo 3

Nekupuj si ten byt! Napriek tomu, že všetkým okolo Teba šibe a nakupujú byty, pretože ich cena pôjde IBA hore, nenechaj sa zlákať davom. Opäť mysli sám za seba. Tá strata na cene však nie je hlavný dôvov, prečo si nemáš kupovať ten byt. Tá strata Ťa naopak naučí jednu dôležitú vec a to, že to čo ide hore, pôjde raz aj dole. Ten hlavný dôvod je, že ešte ani len netušíš, kde budeš neskôr chcieť naozaj bývať. Nevieš či to bude Bratislava, či Viedeň, či budeš sám, či budeš mať manželku, deti… Snaž sa ostať v tomto životnom období čo najflexibilnejší – v možnosti presťahovať sa, ale aj v možnosti Tvojich mesačných výdavkov (myslím samozrejme hypotéku;).

 

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Kliknite na tento link a prihláste sa na odber Newslettera Smart-Life.

 

Rada číslo 4 

 

Keď si našetríš 150 tisíc korún, daj si ďalší cieľ. Našetriť si 500 tisíc korún (cca 15 tisíc EUR; 30tisíc v súčasných eurách). To je už poriadny cieľ, ale v tomto čase porastie tvoj príjem raketovo. To Ti umožní dosiahnuť túto sumu omnoho rýchlejšie, ako si myslíš. Uskromni sa (aj ak budete už bývať s partnerkou/ manželkou), nepodľahni ‚Lifestyle inflation‘  len preto, že zrazu začneš viac zarábať. Neboj sa, všetko si to vynahradíš o pár rokov.

Načo Ti bude našetrených 500 tisíc? Táto suma Ťa dostane do úplne inej ligy ako tej, ktorú hrá väčšina ľudí. Dostane Ťa do hry o Tvoju úplnú slobodu. S touto sumou môžeš začať rozmýšľať, ako sa staneš finančne slobodný a ako budeš môcť robiť v živote iba to, čo Ťa baví. Žiadna povinnosť chodiť niekam od 9-5 pretože musíš, žiadne poslúchanie príkazov od šéfa, žiadne pípanie sa kartičkou pri odchode na obed.. To znie celkom lákavo, že? ;) V tomto času už budeš vedieť omnoho viac o investovaní a o budovaní pasívneho príjmu (čítaj všetko čo ti príde pod ruky na túto tému). Tieto peniaze Ti umožnia rozhodnúť sa, či pôjdeš ďalej ako zamestnanec a budeš pasívne investovať do indexových fondov prípadne nehnuteľností na prenájom alebo či sa rozhodneš ísť do vlastného biznisu. Akúkoľvek alternatívu máš otvorenú pred sebou, pretože máš dosť peňazí. Tieto alternatívy ti umožnia stať sa finančne slobodným pred Tvojou 35-kou! Počas tejto cesty hľadaj svojho mentora. Je to človek, ktorí dosiahol to, čo chceš dosiahnuť Ty. Tento človek Ti exponenciálne urýchli Tvoju cestu. 

Rada číslo 5

Peniaze nie sú všetko. Napriek tomu, že väčšina rád sa týka práve peňazí, ozaj nie sú všetko. Postupne si začni utvárať Tvoje Životné priority, ktoré Ťi zjednodušia mnohé rozhodnutia v Tvojom živote. Napríklad či si máš kúpiť dom alebo radšej tie peniaze investovať. Každý človek je iný a pre každého preto bude aj odpoveď na túto otázku iná. Nenechaj sa ale presvedčiť inými, aké majú byť Tvoje priority. To vieš len Ty sám. Ja mám momentálne priority nastavené takto – Zdravie, Nezávislosť, Vzťah s mojou manželkou Mirkou (ups to som Ti nemal asi prezrádzať;) a s kamarátmi/rodinou, radosť v živote (cestovanie, objavovanie nových zážitkov) a osobný rast. Tvoje priority sú teraz iné (omnoho divokejšie ja viem;) a to je v poriadku. Budú sa postupne meniť. Ak ich ale máš nastavené, budeš sa vedieť rýchlo a správne rozhodnúť a tvoje rozhodnutia budú v súlade s tvojimi prioritami a cieľmi.

 

Posledná rada

Všetko nepôjde ako si to budeš predstavovať. Niektoré veci Ti nepôjdu vôbec. Tvoje štastie však nezávisí od vonkajších okolností a od toho, čo sa stane okolo Teba. Tvoje štastie závisí len od toho, ako tieto skutočnosti pretransformuješ vo svojej mysli. Na každú situáciu môžeš zareagovať dvoma spôsobmi. Vyber si ten pozitívnejši prístup. Môžem Ti len sľúbiť, že nakonci to všetko dopadne dobre :)

 

S pozdravom z roku 2018

Tomáš

 

 

 

This Post Has 2 Comments

  1. Dakujem Zolo 🙂
   Do buducna prosim chod na nasu novu stranku Smart-life.sk lebo sem uz velmi nechodim.
   Najdes tam vsetky clanky z tohto blogu a viac.
   Tomas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top