skip to Main Content

Lacné nehnuteľnosti – dajú sa nájsť v dražbe?

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Pri stretnutiach s vami som viackrát dostal otázku, či sa oplatí kupovať lacné nehnuteľnosti v dražbách. Moja odpoveď väčšinou bola, že je to na dlhé lakte a je to komplikované. A to je aj pravda, ak sa v tom nevyznáte. Martin Cirbus sa však vyzná, kedže sa venuje exekúciam a dražbám už vyše 20 rokov.  Som rád, že vám môžem ponúknuť ďalší veľmi zaujímavý článok na tému dražieb, exekúcií a ako to vlastne celé funguje. Nezabudnite sa v komentároch spýtať doplňujúce otázky – rád ich od Martina vypýtam. Ale teraz už prenechám slovo Martinovi.

———————————————   

Som zakladateľom spoločnosti CIRBI, s.r.o. ktorá sa niekoľko rokov venuje privátnej správe nehnuteľností a majetkovému servisu. Pred časom som mal možnosť stretnúť sa Tomášom a taktiež prečítať si jeho knihu Investovanie do nehnuteľností od A po Z. Keďže 22 rokov pracujem v oblasti exekúcií a dobrovoľných dražieb, požiadal ma o článok s odporúčaním, kde hľadať vhodné investičné nehnuteľnosti. Vo svojej knihe spomína niekoľko užitočných a účinných spôsobov, ako nájsť vhodnú nehnuteľnosť a ja som sa rozhodol rozšíriť tieto možnosti o niekoľko ďalších nových. Tomáš v knihe spomína „pákový efekt“, ktorý z môjho pohľadu môže byť aj pochopenie systému a využitie určitých na seba nadväzujúcich súvislostí. Kedysi dávno som čítal, že „ak pochopíš systém, dokážeš ho ovládať“.

 

Štandardné zdroje nehnuteľností

Väčšina ľudí sa pri hľadaní investičných nehnuteľností spolieha na:

 • známych a blízkych – ktorí Vám môžu z času na čas dohodiť zaujímavú nehnuteľnosť
 • internetové portály – ktoré väčšinou ponúkajú nehnuteľnosti za trhové ceny (mnohokrát nadhodnotené)
 • realitných maklérov – ktorí dúfajú, že zoberiete všetko, čo Vám ponúknu a nemajú veľmi veľkú možnosť ovplyvniť cenu ponúkanej nehnuteľnosti,
 • inzerciu – čo je zriedkavá príležitosť natrafiť na majiteľa, ktorý potrebuje súrne predať svoju nehnuteľnosť.

 

Alternatívne zdroje

Skúsenosti z exekúcií, dobrovoľných dražieb a privátnej správy nehnuteľností ma vedú k tomu, aby som upriamil Vašu pozornosť aj na tieto možnosti, ktoré Vám môžu priniesť nový potenciál v hľadaní vhodných nehnuteľností. 

Sú to:

 • zástupcovia vlastníkov bytov
 • správcovské spoločnosti
 • exekútorské úrady
 • dražobné spoločnosti
 • Obchodný vestník

 

Začnem poslednými dvomi možnosťami. Dražobné spoločnosti majú povinnosť zverejniť v Obchodnom vestníku každú draženú nehnuteľnosť. Ak viete čo hľadáte a v ktorej oblasti, môžete si nastaviť kritériá a každý deň dostanete výpis pripravovaných dražieb vo Vami vybranej lokalite. Aby ste pochopili systém dobrovoľných dražieb, ponúkam zopár vecí, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Ak dlžník prestane splácať svoj záväzok (hypotéku), banka spoplatní celý úver → ako záložný veriteľ podá návrh na dobrovoľnú dražbu → podpíše dražobnú zmluvu o výkone dražby → dražobník požiada znalca o ohodnotenie predmetnej nehnuteľnosti. A práve tu začínajú podstatné záležitosti. Dlžník väčšinou odmietne sprístupnenie predmetnej nehnuteľnosti. Znalec je odkázaný na ohodnotenie nehnuteľnosti len na základe doložených podkladov a uskutoční odhad porovnaním obdobných nehnuteľností v okolí. Skutočnosť, či bola nehnuteľnosť znalcovi sprístupnená, si môžete overiť v dražobnej vyhláške, ktorú má dražobník (dražobná spoločnosť) povinnosť uverejniť v Obchodnom vestníku.

Za koľko teda môžete nehnuteľnosť v dražbe kúpiť?

Ale poďme k súvislostiam a číslam. Rozdiel medzi trhovou cenou a cenou nehnuteľnosti na základe znaleckého posudku sa pohybuje v rozmedzí 15 až 30 percent. Ak nebola nehnuteľnosť znalcovi sprístupnená, určená hodnota bude nižšia o ďalších 10 až 20 percent. Takže rozdiel medzi trhovou a znalcom určenou hodnotou môže byť veľmi zaujímavý. Vo väčšine prípadov je práve cena určená znalcom vyvolávacou cenou v dražbe. Ak má dlžník vedený trvalý pobyt na adrese draženej nehnuteľnosti, vyvolávacia cena nesmie klesnúť pod 75 percent ceny určenej znalcom. Zaujímavé to môže byť, ak dlžník nemá vedený trvalý pobyt na adrese draženej nehnuteľnosti. V tom prípade môže ísť vyvolávacia cena ešte nižšie.

Tajomstvo, kedy môže klesnúť cena draženej nehnuteľnosti, je ukryté v zmluve, ktorú uzatvoria navrhovateľ dražby s dražobníkom (dražobnou spoločnosťou). Je nemožné to zistiť, ale môžete rátať s tým, čo už viete. Dražobník je povinný zverejniť zmluvu až po dražbe, nikdy nie pred ňou.

Aby ste mohli dražiť a stať sa účastníkmi dražby, musíte zaplatiť dražobnú zábezpeku. Dražobná zábezpeka nesmie presiahnuť 30 percent z najnižšieho podania (vyvolávacej ceny) a nesmie byť vyššia ako 49.790,88 €. Navrhovateľ dražby má eminentný záujem na uspokojení pohľadávky z predaja nehnuteľnosti, preto napriek tomu, že počíta s tým, že účastníci dražby budú prihadzovať sumy, počíta aj s alternatívou, že nikto z účastníkov neurobí ani najnižšie podanie. Preto v záujme ušetriť na nákladoch opätovnej dražby, zaradí (nie vždy) do zmluvy možnosť zníženia vyvolávacej ceny nehnuteľnosti a to väčšinou formou postupného znižovania. Už viete, že v niektorých prípadoch nemôže suma klesnúť pod určité percento.

Ak budete úspešný vydražiteľ, máte 15 dní  na doplatenie najvyššieho podania (Vami ponúknutej ceny). Doplatíte len rozdiel. Ak sa budete vzdelávať a čítať zákony dozviete sa, že po dohode s navrhovateľom dražby môže byť lehota na doplatenie dlhšia (aj niekoľko mesiacov). Dostatočný čas založiť nehnuteľnosť rodičov, starých rodičov, svokrovcov a použiť americkú hypotéku na financovanie sumy na doplatenie. Doplatením najvyššieho podania sa stanete vlastníkmi nehnuteľnosti. Teraz môžete použiť vlastnú nehnuteľnosť na hypotekárny úver a vrátiť peniaze. Bude Vás to stáť rôzne poplatky, ktoré budú len zlomkom toho, čo získate. Preto bude vhodné, keď uvediem príklad:

 

2-izbový byt v Bratislave – Karlova Ves

 • trhová hodnota = 125.000 €
 • znalecká hodnota = 100.000 € (znalcovi bola sprístupnená nehnuteľnosť)
 • znalecká hodnota = 90.000 € (znalcovi nebola sprístupnená nehnuteľnosť)
 • dražobná zábezpeka = max 30.000 €

 

Kde môže klesnúť cena?

 • dlžník má trvalý pobyt na adrese nehnuteľnosti = 75.000 €
 • dlžník nemá trvalý pobyt na adrese nehnuteľnosti = môže byť nižšia ako 75.000 €

 

Postup pri dražbe

Pred dražbou zaplatíte dražobnú zábezpeku  v sume 30.000 €. Odporúčam platiť v hotovosti tesne pred dražbou. Ak nebudete úspešní, vašu zábezpeku vám dražobník ihneď po dražbe vráti späť a môžete ju použiť na inej dražbe u iného dražobníka možno ešte v ten istý deň a nepotrebujete ďalšie peniaze.

 Dražobník začne dražbu na vyvolávacej cene. Ak sa nenašiel ani po tretej výzve účastník dražby, ktorý by spravil ponuku vo výške vyvolávacej ceny, dražobník s najväčšou pravdepodobnosťou pristúpi v zmysle zmluvy o dobrovoľnej dražbe k zníženiu vyvolávacej ceny, v súlade s dohodou s navrhovateľom.

Ak má dlžník vedený trvalý pobyt na adrese draženej nehnuteľnosti, cena môže klesnúť až na 75 percent vyvolávacej ceny (znaleckého posudku), takže až na 75.000 €, prípadne nižšie, ak znalcovi nebola sprístupnená nehnuteľnosť. Rozdiel medzi trhovou cenou a cenou, za ktorú môžete získať nehnuteľnosť môže byť 50.000 €, čiže o 40 percent lacnejšie. Na základe vlastných skúseností si dovolím tvrdiť, že to môže byť aj viac percent rozdielu.

Nadobudnutie nehnuteľnosti dražbou je z právneho hľadiska bezpečnejšie ako nadobudnutie kúpou. Namietať by mohli tí, ktorí zanedbali prieskum pred samotnou dražbou a do dnešného dňa sa fyzicky nedostali k vydraženej nehnuteľnosti, či už z dôvodu námietok alebo nevypratania nehnuteľnosti pôvodným majiteľom.

 

Ak vás nová možnosť získania nehnuteľnosti zaujala a budete mať záujem dozvedieť sa viac, aj z oblasti exekúcií, správcovskej spoločnosti, resp. zástupcov vlastníkov bytov neváhajte a dajte spätnú väzbu Tomášovi. Našimi klientmi sú vlastníci nehnuteľností, ktorí nechcú prísť o strechu nad hlavou, majú problém so správou nehnuteľností, chcú dosiahnuť kladný cash flow z prenájmu svojich nehnuteľností. CIRBI pôsobí v rámci celého územia.

 

———————————————   

Ak vás článok zaujal a máte doplnujúce otázky, napíšte ich do komentárov a rád ich prepošlem Martinovi na zodpovedanie.

 

 _______________

POTREBUJETE SA PORADIŤ O VAŠICH FINANCIÁCH?

Poradím Vám ohľadne Vašich investícií či celkovej finančnej situácie.

MÁM ZÁUJEM

 _______________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-41 EUR na ubytovanie cez Airbnb.

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 19 Comments

 1. Zdravim,

  Keby to bolo take vyhodne, robili by to vsetci?. Podla mna je to trochu iny svet pospajany vztahmi do ktorych je tazko preniknut. Moja osobna skusenost. Min. Rok som sledoval drazby, nasiel som vhodnu nehnutelnost. Ista drazobna spolocnost bola dost neochotna ohladne obhliadky. Predtym mi chcela v objekte predat iny byt ista realitka. Nakolko byt v drazbe bol dispozicne rovnaky ako od realitky, chcel som riesit drazbu. A hla nemenovana drazobna spolocnost robila obstrukcie s obhliadkou a nakoniec byt kupila este pred drazbou rovnaka realitka a drazba sa zrusila. Podla mna nechceli riskovat ze sa zucastnim drazby a dohodli sa s majitelkou. Hocikedy pred konanim drazby moze dlznik doplatit dlh, to znamena ze k zaujimavym bytom sa normalny smrtelnik nedostane.
  Ina skusenost, dnes som hovoril so znamym, jeho kamos chodi na drazby a isti ludia mu ponukali peniaze, aby neprihadzoval, pripadne robil na drazbe to co mu povedia…
  Podla mna v drazbe vacsinoukupi bezny clovek v byte zabarikadovane neprisposobive socky, ktore ma problem dostat z bytu…
  Mozno sa mylim, potom som ochotny investovat ihned niekolko sto tisic do podobnych lacnych bytov…

  1. Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Odporúčame pozrieť si zopár dražieb v úlohe pozorovateľa (nie ako účastník).
   Treba k tomu občiansky preukaz a zaplatiť poplatok cca 4 € (nie každý dražobník to vyžaduje). Človek viac pochopí pozorovaním ak čítaním. Všetko je v pochopení systému. Človek je tvorivý tvor a preto vždy bude hľadať spôsoby, ako systém obísť, resp. využiť vo svoj prospech (pákový efekt). Obhliadky musia byť zo zákona dve. Termíny obhliadok sú zverejnené v Obchodnom vestníku (v oznámení o dražbe). Obhliadky nemusia byť úspešne (nesprístupnenie nehnuteľnosti zo strany vlastníka). Určite by som zúčastnil obhliadky v 1. termíne, resp. v 2. termíne ak by bol prvý neúspešný. Vyžiadal by som si od dražobníka zaslanie znaleckého posudku (nájdete tam odpoveď na otázku, či bola nehnuteľnosť sprístupnená). Uskutočnil by som vlastný prieskum (správca bytového domu, zástupca vlastníkov bytov, susedia, veriteľ) a snažil sa zistiť viac informácií o draženej nehnuteľnosti a majteľovi. „Kto sa veľa pýta, ten sa veľa dozvie.“ CIRBI zabezpečuje tento druh prieskumu a vie Vám poskytnuť v tejto oblasti konzultáciu. Intenzívne pracujeme na obnove web stránky a veríme, že to stihneme do konca roka. Tržba je niekedy zrkadlom výšky poplatkov za služby a víziou CIRBI je byť prístupný pre každého vlastníka nehnuteľnosti (aj v exekúcii).

  2. Zucastnil som sa drazby v r 2010 a uplne v pohode. Okrem mna tam bol este jeden pan a ja som vyhral prihadzovanie. Byvaleho majitela s rodinou som tam nechal byvat este par tyzdnov zadarmo kym sa vystahovali. Myslim ze netreba byt chamtiva svina a chciet zarabat za kazdu cenu. Byt som videl aj v obhliadke, bol celkom OK, ja som tam dal iba plavajuce podlahy, vymaloval, kupil nejaky nabytok a prenajal.
   Vsetci priatelia, rodina, znami aj vtedy byvala frajerka, ma od toho odhovarali, bola kriza, ale ja som bol tvrdohlavy a dnes ma ten byt ovela vacsiu hodnotu.

   Ale je pravda ze treba byt opatrny a ked ti nieco smrdi, tak radsej dat ruky prec. Mam suseda s exekuciu na krku, jeho byt vydrazil realitak ale susedova sestra co ma v tom byte podiel to dala na sud a uz vyse roka sa stym bytom nehybe. Nechcel by som byt na mieste toho realitaka co za to vysolil peniaze a stale nema ani byt ani peniaze. Ale zase na druhej strane, kedze je do toho zamontovany sud, tak asi sa to drazilo nejako pofiderne.

   1. Dobrý deň Majo,
    určíte je potrebné si urobiť dôkladný prieskum, čím eliminujete možné riziká. V uvedenom prípade ak záujemca zistí, že ide o spoluvlastnícke podiely, mal by spozornieť a zaujímať sa o titul, na základe ktorého sa dražba uskutočňuje. Predpokladám, že išlo o exekučnú dražbu v zmysle exekučného zákona. Spoluvlastník má predkupné právo zo zákona a tak je potrebné tieto veci na základe prieskumu zvážiť. Určíte by som sa zaujímal o to, čí si spoluvlastník uplatní predkupné právo a či mu to vôbec jeho finančná situácia umožňuje. Ľudia sú si spravidla vedomí svojich dlhov, len ich nevedia riešiť. Navrhnutím riešenia je možné eliminovať námietky zo strany vlastníkov, resp. spoluvlastníkov. Kto pozorne čítal článok určíte si všimol moje odporúčanie na možné zdroje informácií (zástupcovia vlastníkov bytov, správca bytového domu, susedia, veriteľ a iní). Práve títo ľudia Vám poskytnú veľa užitočných informácií potrebných k správnemu rozhodnutiu a nastaveniu stratégie. Námietky zo strany majiteľov môžete eliminovať aj tým, že budete dôkladne poznať ich situáciu. Každý sa bude brániť neprávosti a preto ak vydražiteľ podcenil svoju úlohu pri prieskume, zaplatí za svoje pochybenie. Určíte by som potreboval viac informácií na posúdenie danej situácie.

 2. Zdravim,

  Este jeden koment k firme Cirbi, minuly rok trzby 4943 Eur. Take trzby mam z prenajmu 1 bytu. Ako mozu zabezpecovat servis po celom Slovensku? Web je vo vystavbe.. Iba ma to zaujima, mozno by som vyuzil ich sluzby.

 3. Dobrý deň,
  článok je podľa mňa výborný, opisuje pekne fakty a právne hľadisko dražieb. Žiaľ skúsenosti, či mojich známych, či tu prítomných komentátorov sú iné. Vaša (CIRBI) odpoveď bola zopakovaním článku a to nepresvedčuje o Vašej odbornosti. Preto sa opýtam zopár priamych otázok :
  1. Aké máte skúsenosti s dražbami a koľko rokov praxe máte?
  2. Či je bežné, že byty, ktoré sa majú dražiť, sa nedostanú na dražbu kvôli „splateniu“ pohľadávky pred dražbou (tj. ich skorším odpredajom „po známosti“) a aké je cca % takýchto prípadov?
  3. Ako sa zabezpečiť voči neochote pôvodného majiteľa vysťahovať sa po kúpe nehnuteľnosti?
  4. Aké námietky môžu byť vznesené na dražbu a ako im predchádzať a ako brániť?
  Vopred ďakujem za odpoveď
  S pozdravom
  Jakub

  1. Dobrý večer Jakub,
   Odpoveď č.1
   Mám skúsenosti z jednej aj druhej strany (účastník, dražobník) v exekučnej aj dobrovoľnej dražbe. V exekučnej viac ako 20 rokov a dobrovoľnej 7 rokov.
   Odpoveď č.2
   Dražba sa môže konať len v súlade so zákonom (exekučným, o dobrovoľných dražbách ) a k upusteniu od dražby dôjde na základe úhrady pohľadávky pred termínom konania dražby, vrátane nákladov dražby. Každý má možnosť osloviť dlžníka a predložiť mu svoju ponuku. Treba si uvedomiť, že moc exekútora a dražobnej spoločnosti končí úhradou pohľadávky. Percento týchto prípadov je závislé od atraktívnosti dražených nehnuteľností a celkového počtu dražieb v určitom období.
   Odpoveď č.3
   Je dôležite nepodceniť prieskum pred dražbou. Je potrebné zistiť čo najviac informácií o vlastníkovi. Ešte pred dražbou na základe zistení by som vlastníkovi poskytol ponuku riešenia pre prípad úspešného vydraženia nehnuteľnosti (náhradné bývanie na určitú dobu, nájom do času zabezpečenia si iného bývania). Riešením môže byť podanie trestného oznámenia z dôvodu neoprávneného užívania cudzieho majetku, resp. odpojenie od dodávky médií (plyn, elektrina). Vždy som viac dosiahol komunikáciou s bývalým vlastníkom. Všetko je vecou pochopenia vzniku dlžoby, možností dlžníka a Vašej ponuky.
   Odpoveď č. 4
   Väčšinou ide o námietky na pochybenie dražobníka alebo k samotnému titulu, na základe ktorého bol podaný návrh na dražbu, resp. exekúciu. Správne kladenými otázkami je možné zistiť podstatné informácie, ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť, či ísť dražiť.

 4. Ahojte,

  Moja osobna skusenost z tohto tyzdna s drazbou.
  Na drazbe nas bolo dvanast z toho sa 10 ludi medzi sebou poznalo a len dvaja sme nepoznali nikoho. Prve co bolo divne ked prisla mama so synom a obaja zlozili zabezpeku, kazdy za seba ( to akoze isli drazit proti sebe?)
  Potom ma zavolal jeded z nich von ( kde ich bolo asi 5 co chceli drazit) a hovoril mi nieco o tom ze sa idu dohodnut o cene alebo nieco podobne. Este pred zaciatkom mi povedal chlapik z drazobnej ze aby som dal pozor ze tam chodia aj taky co nechcu kupit len chcu za nedrazenie nieco na kavu alebo podobne. Takze nakoniec mi vychadza ze realne tam boli traja ludia ( vratane mna) co mali realny zaujem drazit. Takze by ma zaujmalo, ci je to normalne, alebo som vychytal nejaku specialnu drazbu.

  1. Dobrý večer Jaro,
   Vaša osobná skúsenosť je dlhodobo praktikou určitých skupín, ktoré si týmto spôsobom privyyrábaju ako uvedená matka so synom (ak ani jeden z nich nebol vydražiteľom). Dražba je hra nervov. Je dobré keď si vopred stanovíte maximum (sumu, nad ktorú už nebudete prihadzovať) a napíšete si ju na kúsok papiera, ktorý budete mať pri sebe, aby ste si pripomenuli svoju hranicu. Zaplatiť niekomu, že nebude dražiť, je možno lákavá predstava za predpokladu, že cena pôjde dole v zmysle zmluvy o dražbe a čísla Vám budu sedieť a získate nehnuteľnosť za výhodnejšiu cenu ako je vyvolávacia cena. Chcem upozorniť, že tato praktika je trestná a preto zvážte, či chcete byť súčasťou tohto konania. Je dobré vedieť, že dražobná zábezpeka slúži ako poistka pre prípad zmarenej dražby a hradia sa z nej aj náklady na prípravu novej dražby takže neverím, že je veľa takých, ktorí budu dvíhať sumu nad určitý limit, ktorý už bude nad Vašu cieľovú sumu, aby sa stali vydražiteľmi a potom museli doplatiť do celkovej sumy dosiahnutej vydražením, aby neprišli o svoje peniaze. Tak hlavne pevné nervy a nezabudnite na prieskum pred dražbou.

 5. Zdravím,
  v prvom rade chcem pochváliť túto stránku a všetky príspevky, ktorú sa tu objavia, avšak s výnimkou tohto posledného. Nedá mi zareagovať najmä z dôvodu tvrdenia, že nadobudnutie nehnuteľnosti dražbou je z právneho hľadiska bezpečnejšie ako nadobudnutie kúpou. Toto konštatovanie svedčí o veľkej neodbornosti pisateľa článku a jeho nedostatočných osobných skúsenostiach alebo možno len povrchne napísanému „odbornému“ článku. Preto by som aj ja rád vedel koľko rokov sa pisateľ článku venuje dražbám, prípadne koľko nehnuteľností nadobudol cez dražby a jeho konkrétne skúsenosti, nie všeobecné fakty. Realitám sa venujem dlhé roky a takisto som sa zúčastňoval dražieb a niekoľko desiatok nehnuteľností som aj vydražil. Práve preto som zažil aj ťahanice či už s bývalými vlastníkmi alebo so súdmi. Pôvodní vlastníci majú kopec právnych možností ako napadnúť napr. priebeh dražby, stanovenie ceny nehnuteľností, právny titul, na základe ktorého bola dražba vyhlásená a podobne. Keďže v drvivej väčšine ide o sociálne prípady, verte mi, že títo vlastníci urobia maximum, aby neprišli o strechu nad hlavou, vrátane využitia „sociálneho“ systému (mám na mysli bezplatnú právnu pomoc) a podanie na súd aj po dlhšom čase (aj roky). Téma nadobudnutia nehnuteľnosti cez dražbu, prípadne o právnej istote v prípade dražby je námet minimálne na diplomovú prácu. Samozrejme je potrebné rozlíšiť typ dražby a z toho vyplývajúce riziká. Nadobudnutie nehnuteľnosti kúpou je určite čistejší právny spôsob. Tento fakt potvrdzuje aj skutočnosť, že ani banky neposkytujú úvery priamo na nadobudnutie nehnuteľnosti v dražbe.

  1. Dobrý večer Ján,
   prax a skúsenosti som zodpovedal už v predchádzajúcej odpovedí. Aby som bol správne pochopený tak chcem uviesť, že námietky voči dražbe je možné vzniesť len v zákonom stanovenej lehote v zákonom stanovených prípadoch a preto to považujem z právneho hľadiska za bezpečnejší spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti. Ak záujemca o dražbu nepodcení prieskum a správne vyhodnotí možné riziká a čísla je minimálna pravdepodobnosť, že ho postretnú Vami opisované nepríjemnosti. Každý prípad je špecifický a preto je nerozumné za každú cenu ísť dražiť. Právna istota neexistuje ani v prípade kúpy nehnuteľnosti, nakoľko aj kúpnu zmluvu možno napadnúť a dokonca aj neskôr, ako je to v prípade dražby a preto je moje tvrdenie určite namieste. Nadobudnutie nehnuteľnosti v dražbe je jedným zo spôsobov ako získať nehnuteľnosť za zaujímavú cenu a verím, že pri dodržaní pravidiel zodpovedného prieskumu draženej nehnuteľnosti bude stále viac tých investorov, ktorí budú mať záujem sa naučiť, ako urobiť zodpovedný prieskum.

 6. My sme kupovali byt v dražbe, kde boli oveľa väčšie dlhy, ako cena bytu v prvom kole dražby. Všetko prebehlo bezproblémov na dražbe, aj po dražbe. Je pravda že som kontaktovala majiteľov dávno pred dražbou, a vypytovala sa ich na hocičo, aby som minimalizovala riziko napadnutia dražba, prípadne neuvoľnenia a neodovzdania predmetu dražby. Veľa času som strávila čítaním o dražbách, ale nielen negatívnych skúseností ľudí ktorí dražili. Byt sme kúpili takto za skvelú cenu, a znovu zvažujem kúpu tentokrát domu cez dražbu. No zase budem musieť asi veľa vecí pozisťovať a vyjednať……..

 7. toto je jeden z clankov, pre ktory sa oplatilo vsta z postele :)… Milujem taketo „behind the curtain“ clanky, otvara to obzory. Mam ale otazocky k clanku:
  1, v prilkade ked bola nehnutelnosti spristupnena znalcovi, aj tak to ohodnotil o cca 25k menej ako trhova cena… naozaj sa take stava a ked tak, tak preco? Je to sposobene obyvatelmi bytu a teda dajme tomu „vybyvanim“? Lebo normalne co mam skusenosti, tak sa znalci dost triafaju do trhovej ceny.
  2, zabezpeka 30k cash… Smie sa to? Ked uvazime, ze sukromna osoba ma limit tusim 15k?
  Dik este raz za clanok a Tomasovi za sprostredkovanie
  P.S.
  3, a samozrejme moze byt 2 diel, ako sa fyzicky dostat k vydrazenej nehnutelnosti (prave tie spominane „problemy“ a popripade naklady s tym spojene) 🙂

  1. Dobrý večer Peter,
   Odpoveď č.1
   – znalci majú možnosť pracovať s cenou nehnuteľnosti na základe koeficientov a veľakrát sú ovplyvnení na základe požiadavky navrhovateľa dražby. Banka má záujem dostať čo najviac a tak trvá na trhovej cene a potom to končí opakovanou dražbou. Stratégia dražby je ako šachová partia. Záleží na dlžnej sume. Ak je dlžná suma nižšia ako hodnota nehnuteľnosti, tak suma ohodnotenia bude spravidla na spodnej hranici, aby sa docielil záujem väčšieho počtu záujemcov, ktorí zväčša podľahnú pokušeniu a uskutočnia najnižšie podanie rovnajúce sa znaleckému posudku, čím sa dosiahne uspokojenie požiadavky veriteľa. V týchto prípadoch odporúčam dlžníkom, aby si predaj nehnuteľnosti uskutočnili vo vlastnej réžii a určite získajú viac. Znalec hodnotí nehnuteľnosť podľa stavu v akom sa nachádza a tak ak nie je nehnuteľnosť sprístupnená, može sa len domnievať a cenu určí skôr na spodnej hranici.

   Odpoveď č. 2
   – je to v poriadku (výnimka), i keď už náš financ majster uvažuje o bezhotovostných platbách, aby získali kontrolu.

   Odpoveď č. 3
   – ak to časovo stihnem, napíšem a zašlem Tomášovi na zverejnenie. Po dokončení rekonštrukcie web stránky http://www.cirbi.sk bude možné si k tejto téme prečítať viac, resp. pozrieť video. Zatiaľ je možné využiť konzultáciu (cirbi@cirbi.sk).

 8. “ Dražobné spoločnosti majú povinnosť zverejniť v Obchodnom vestníku každú draženú nehnuteľnosť. Ak viete čo hľadáte a v ktorej oblasti, môžete si nastaviť kritériá a každý deň dostanete výpis pripravovaných dražieb vo Vami vybranej lokalite.“
  Zaujíma ma, kde toto nájdem? Ďakujem za odpoveď!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top