skip to Main Content

Koľko rizika naozaj znesiete

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Väčšina ľudí, ktorí investujú, si myslia, že znesú riziko vo výške X. V skutočnosti však naozaj znesú maximálne 50-75% z X. Problém je, že na to prídu až v čase, keď hodnota ich investície poklesla o 25-50%. Nasleduje panika, pocit, že sa blíži koniec sveta a predaj v tom najhoršom možnom čase.

Ak investujete do akcií formou Buy and Hold, máte práve teraz výbornú príležitosť zistiť, či naozaj akcie a spôsob Buy and Hold je pre vás ten správny plán. Index S&P 500 mínus cca 17% od vrcholu; index Emerging markets mínus cca 27% od vrcholu; index Eurostoxx 50 stále nedosiahol svoju úroveň z roku 2008. Ak máte alokáciu 80/20 tj 80% akcie a 20% dlhopisy ste tento rok v mínuse oproti vrcholu cca. 15%. A môže sa to ešte zhoršiť, alebo aj zlepšiť ;)Ak ste vo fáze budovania svojho portfólia a máte zainvestovaných len relatívne málo peňazí, je toto pre vás výborný test. Ak aj zistíte, že ste to s rizikom prehnali, prídete len o časť peňazí. Za to však dostanete cennú lekciu. Jedna zo základných poučiek pri investovaní totiž je: „Know yourself!“ Poznaj sám seba.

Ako sa cítite pri tomto poklese?

  1. Ste v pohode a kľudne v noci spíte
  2. Ste v pohode a uvažujete, že prikúpite nejaké akcie navyše
  3. Nie ste v pohode a pri pomyslení na ďalší pokles rozmýšľate, že to bol zlý nápad kupovať akcie

Ak ste v prvých dvoch kategóriách, je vaša miera rizika v portfóliu správna. Ak ste v skupine tri, mali by ste spraviť pár zmien. Môžete pridať do portfólia viac dlhopisov, môžete skúsiť bezpečnejšie  stratégie na minimalizovanie volatility vášho portfólia alebo môžete investovať do iných aktív – nehnuteľnosti alebo váš biznis. Naopak, ak je vaším finančným plánom Buy and Hold, nastáva čas začať uvažovať o nákupe v ‚Povianočnom výpredaji‘.

Ja sám neinvestujem formou Buy and Hold. Môj finančný plán je postavený na nehnuteľnostiach, online biznise a aktívnej správe papierových investícií. Buy and Hold je pre mňa príliš pasívna stratégia a nie som v pohode keď trh spadne o 20-40%. Poznám sám seba ;).

Hlavný problém štandardného finančného plánu, ktorý vám ponúknu finančný poradcovia – šetri 10% zo svojho platu, investuj do podielových fondov a modli sa aby to vydržalo do 70-ky, keď pôjdeš do dôchodku- je, že je postavený pre každého rovnako. Bez ohľadu na vašu konkrétnu životnú a finančnú situáciu a vaše jedinečné schopnosti. Nehovoriac o tom, že je veľmi pomalý, pretože ani len neuvažuje o nehnuteľnostiach a biznise. Tieto dve investičné triedy sú totiž rýchlodráhou k finančne slobode. Pre mňa určite boli.Kedže budem mať tento rok viac voľného času (o tom prečo už čoskoro ;) ) začal som pracovať na novom kurze s názvom „Kompletný kurz finančnej slobody“. Pravdepodobne mi potrvá 6-12 mesiacov, kým ho dokončím, ale budem postupne zverejňovať niektoré časti a žiadať vás o pomoc s testovaním a spätnou väzbou. Bude to kurz, ktorý vám kompletne zmení pohľad na finančnú slobodu a spôsob ako sa k nej dostať. Zmení totiž finančnú slobodu z niečoho virtuálneho a ťažko dosiahnuteľného na konkrétny plán postavený na vašich jedinečných osobných a finančných možnostiach a príležitostiach. 

________________________________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-35 EUR na ubytovanie cez Airbnb

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top