skip to Main Content
Stará Izba

Finančná sloboda s minimálnym príjmom

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Nedávno sa začal môj piaty mesiac bez práce. Uvedomil som si niekoľko vecí, o ktoré sa s vami chcem podeliť. Pozriem sa najmä na otázku, či je dobrý nápad odísť na finančný dôchodok s minimálnym príjmom, t.j. s minimálnymi nákladmi.

 

Ako viete som veľký zástanca minimalizácie bežných nákladov, aby ste mohli odísť čím skôr na finančný dôchodok. V mojom prípade to znamenalo, že som dokázal ušetriť 70 a neskôr 80% z môjho platu. Keď o tom niekomu hovorím, najčastejšou poznámkou je: „Ale ja nechcem žiť celý život ako kláštorný mních v chudobe!“   V mojej knihe vysvetľujem, že ja som v porovnaní s mojimi koleagami a priateľmi vôbec nežil ako mních. Len som svoj peniaze používal výrazne efektívnejšie ako oni (viac v spomínanej knihe).  Je ale dobrý plán nastaviť svoju Cieľovú sumu tak, že pokryje len vaše najzákladnejšie potreby?

 Po štyroch mesiacoch bez práce, a teda žitia len z pasívneho príjmu, je moja odpoveď – nie, nie je.

 

Ak sa pozriete na úrovne finančnej slobody, potom zistíte, že „Finančná bezpečnosť“ je stav, kedy váš pasívny príjem pokrýva len vaše základné potreby. Následne, ak dosiahnete „Finančnú slobodu“,  pokrýva pasívny príjem všetky vaše výdavky. Poslednou úrovňou je „Finančná hojnosť“, kedy je váš pasívny príjem výrazne vyšší, ako vaše náklady.  Rozhodnutie, kedy odídete do finančného dôchodku je na vás, no moje odporúčanie je, vydržať aspoň do finančnej slobody. Alebo mať možnosť čiastočného zárobku pri dosiahnutí Finančnej bezpečnosti.

 

Na finančnom dôchodku budete mať kopec voľného času. Zvyk pracovať 8-9 hodín denne je veľmi návykový a bude sa vám z neho ťažko dostávať. Určite by ste mali mať niečo, k čomu budete na finančnom dôchodku smerovať (napr. vaše mini-podnikanie alebo dobročinnosť), nemali by ste len utekať od niečoho (napr. zlej práce). No aj napriek tejto aktivite budete mať stále dostatok voľného času. A ten čas budete chcieť využiť.

Ja sám som zástanca „zadarmo-aktivít“. Turistika, bicyklovanie, plávanie, stretnutia s kamarátmi… No častokrát dostanete pozvanie na niečo nečakané, čo ste jednoducho neplánovali. Ísť do Francúzska na Tour de France (a vidieť Peťa vyhrať etapu;), skúsiť splav na Vltave či ísť na Šíravu s kamarátmi. Tieto zážitky sú na nezaplatenie, teda ak máte na to, aby ste si ich mohli dopriať.

 

Do druhej kategórie patria udalosti, ktoré jednoducho vymyslí len sám život. Sem patrí napríklad tehotná manželka aj keď ste v to už vôbec nedúfali. :) Neskôr v živote to bude pravdepodpobne starostlivosť o rodičov či vaše nákladné choroby. Po niekoľkých rokoch bez práce môže byť pre vás celkom ťažké (nie nemožné) vrátiť sa späť do kolotoča ranného vstávania do práce a vracanie sa domov o 18-tej večer. Toto sú hlavné dôvody, prečo vám neodporúčam odísť do dôchodku, akonáhle vám pasívny príjem pokryje vaše základné potreby.

 

Kedy teda odísť na finančný dôchodok? Odpoveď závisí od vašej ososbnej a finančnej situácie, ale tu je pár bodov, ktoré by vám mali pomôcť s rozhodovaním.

 

1/ Ak máte dobre platenú prácu, ktorá vás väčšinu času baví, ostaňte v nej o rok, dva či viac dlhšie, aby ste si vytvorili väčšiu rezervu.

To je môj prípad. Moja práca ma (väčšinou) baví. Navyše môžem pracovať z domu, takže niekoľko rokov v tejto práci navyše je pre mňa fajn. Moje náklady na život v Banskej Štiavnici sú minimálne, takže dokážem ušetriť takmer 100% svojho platu. Takto si dokážem vytvoriť ďalšiu rezervu veľmi rýchlo.

 

2/ Pracujte na svojom biznise popri zamestnaní.

Ak by som nenávidel svoju prácu, môj blog mi dokáže zarobiť pár sto eur mesačne. Je to fajn prilepšenie k môjmu pasívnemu príjmu z nehnuteľností. Ak by som chcel, dokázal by som tento príjem ešte zvýšiť. To je niečo ako poistka, ak by prišli neočakávané výdavky.

 3/ Užívajte si život aj počas cesty k finančnej slobode!

Toto je pre mňa asi najväčšie ponaučenie za posledné štyri mesiace. Keď som šetril na svoju Cieľovú sumu, viacero zážitkov som odmietol, pretože stáli peniaze, a to som si nemohol dovoliť. Teda to som si myslel. Ak si sledujete štvrťročne vašu Net worth, ak viete aká je vaša savings rate a ak rozumiete rozdielu medzi aktívami a pasívami, potom s vysokou pravdepodobnosťou skončíte na úrovni Finančnej hojnosti. Skôr či neskôr. Pár eur „vyhodených“ na zážitok s manželkou či kamarátmi vám túto úroveň odsunú maximálne o pár týždňov alebo mesiacov. To vám za to stojí! Nechcite prežiť nudný život počas desiatich rokov, kedy budete šetriť na vašu finančnú slobodu. Tento čas vám už nikto nevráti. Samozrejme nehovorím o bezhlavom míňaní. Hovorím o míňaní, ktoré je v súlade s tým, čo je pre vás  v živote dôležité (vaše hodnoty). Aj tu je najdôležitejšie (a aj najťažšie) nájsť rovnováhu.

 

Budem vám držať palce pri jej hľadaní!

 

 _______________

POTREBUJETE SA PORADIŤ O VAŠICH FINANCIÁCH?

Poradím Vám ohľadne Vašich investícií či celkovej finančnej situácie.

MÁM ZÁUJEM

 _______________

RADI CESTUJETE?

Ponúkam Vám ZADARMO kredit 25-41 EUR na ubytovanie cez Airbnb.

MÁM ZÁUJEM

This Post Has 5 Comments

  1. Zdravim,
    Trochu odveci otazka. To je fotka tvojho bytu v BS? Kupil si byt v starom mestianskom dome alebo na sidlisku?

    1. Haha, tak toto by mi u manzelky nepreslo 🙂 Kupoval som klasicky byt v panelaku na sidlisku. A nedalo mi to ked som tu kupoval a prehnal som ho cez Deal analyzer. Cisla sedia 😉 V mestianskych velmi nesedia, tie jedine na Airbnn.

  2. Ak som správne zredukoval článok na to podstatné, teda že budeš mať bábätko, tak ti z celého srdca gratulujem a želám, aby všetko dobre dopadlo a malé bolo zdravé ??

    1. zaujimava tabulka, len nerozumiem ako mu moze skakat prijem z prenjamov +/- par tisic v jednotlivych mesiacoch? Blogu rozumiem, tam staci jeden clanok co sa „zviralni“ a je to ale tie nehnutelnosti nejak nerozumiem. Aj ja mam jednorazove naklady ale nie kazdy mesiac a vo vyske par tisic. Hmm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top