skip to Main Content
Ako Zarábať Online

Ako zarábať online s blogom

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

Viacerí z vás sa ma pýtajú, ako začať ako zarábať online s vlastným blogom a ako ho pretaviť do možného pasívneho príjmu. Ak vás zaujíma skôr téma predaja fyzických produktov napr. cez Ebay odporúčam vám stránku predavamenaebay.sk kde sa môžete naučiť, ako začať na Ebay. Poďme sa teraz ale pozrieť na to, ako začať s vlastným blogom.

 

Ako teda začať?

1. Téma vášho blog-u

V prvom rade musíte nájsť niečo čo:

 • vás baví
 • v čom sa vyznáte (ste v tom odborník)
 • má potenciál zaujať aj iných ľudí

Je dôležité uvedomiť si, že téma, o ktorej chcete písať by mala byť veľmi špecifická. Čím užšiu tému si vyberiete, tým väčšiu šancu máte, že o tejto téme ešte nikto nepíše! A nebojte sa. Ľudia vo svete zarábajú na blogoch s témami ako ‚Polievka z kostí‘ či ‚Blog o skladaní Lego‘..  Ale späť k reálnejším témam.

Uvediem príklad  – blog o investovaní bude veľmi ťažké rozbehnúť, nakoľko konkurencia je tu už veľmi veľká. Skúste napísať do Google pojem ‚investovanie‘ a uvidíte, o čom hovorím. Na druhej strane investovanie na akciovom trhu je už lepšie zameranie, no stále bude konkurencia aj pri tejto téme veľká. To je jeden z dôvodov prečo som svoj blog nazval realityinvestor.sk, nakoľko stránok o investovaní do nehnuteľností je minimum resp. ja som žiadne v slovenčine nenašiel.

2. Vytvorte si stránku.

Na stránkach weebly.com alebo vlastnyweb.sk si môžete spraviť svoju vlastnú stránku úplne zadarmo. Link na túto stránku bude vyzerat asi takto https://liceniebratislava.weebly.com/. Toto je stránku, ktorú som vytvoril pre manželku, keď rozbiehala svoje podnikanie. Ako vidíte stránka vyzerá ako klasická web stránka. A navyše máte možnosť si ju veľmi jednoducho upraviť,  bez potreby znalosti programovania.

Jeden koncept, o ktorom by som chcel hovoriť. Mnoho ľudí robí pri rozbehu podnikania jednu základnú chybu. ‚Investujú‘ do rozbehu svojho podnikania kopec peňazí pred tým, než si overia, či tento biznis vôbec bude fungovať! Spravte to úple naopak – najprv zistite či vaše podnikanie bude fungovať a až POTOM do neho investujte (čo najmenej peňazí). Ak chcete vedieť viac, pozrite si túto stránku https://www.popupbusinessschool.co.uk/ Ako príklad uvediem stránku vyšsie. Predtým než sme investovali akékoľvek peniaze do rozbehu podnikania, skúsili sme, či ľudia majú záujem o Líčenie v Bratislave. Spustili sme stránku (zadarmo) a zdielali sme túto stránku na Facebook-u. Ľudia začali reagovať a pýtať sa na ceny, voľné terníny atď. To bol dobrý signál, že tento biznis má šancu na úspech. Vyhnite sa preto tomu, že nakúpite všetko možné na rozbeh svojho podnikania, a potom zistíte že váš produkt/ službu nikto nechce. Investujte minimum peňazí, kým nezistíte, že váš biznis ozaj môže fungovať. 

 

3. Píšte, píšte, píšte

Ale späť k blogu. Začnite písať články na danú tému. Píšte pravidelne (ideálne týždenne alebo raz za dva týždne) a najmä odborne. Ak chcete môžete postupne začať pridávať aj videá na Youtube, ale hlavne píšte, píšte, píšte. Ponúknite svoje články autorom iných blogov/ stránok, aby ste pritiahli čitateľov na svoj blog. Príklad môjho článku na stránke investujeme.sk nájdete napríklad TU.  Taktiež zdieľajte svoje články na sociálnych médiách.

 

4. Zbierajte emailové adresy

Tým najcennejším na vašom blogu budú emailové adresy ľudí, ktorí majú záujem o vašu tému. Prečo? Pretože emailová adresa predstavuje možnosť priameho oslovovania vašich budúcich zákazníkov! Bez potreby platiť za reklamu na Facebook-u či Google. Toto je dôvod, prečo na vás z väčšiny stránok ihneď vyskočia okná, kde vám autor blogu navrhuje pridať sa do Newsletter-u. Ako zvýšiť počet získaných emailových adries? Ponúknite niečo zadarmo výmenou za emailovú adresu. 10 top tipov ako investovať do nehnuteľností, DEAL ANALYZER na analýzu výhodnosti investície do nehnuteľností atď. V praxi to vyzerá asi takto:

Produkt za mailovú adresu:

DEAL ANALYZER! Novinka

Newsletter form:

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Kliknite na tento link a prihláste sa na odber Newslettera Smart-Life.

 

Ako teda zarábať s blogom?

Najvýnosnejším spôsobom sú vlastné produkty

Princíp je jednoduchý. Najprv musíte vybudovať dôveru u zákazníkov, že im za ich peniaze dáte hodnotu VÄČŠIU, než koľko vám zaplatia. Ak sú vaše články dobré a ponúkajú pridanú hodnotu, čitatelia budú ochotní skúsiť aj váš platený produkt. Prvý produkt je tzv. Open entry product. Jedná sa o produkt s nízkou cenou (napr. 9.90eur), ktorý však dá čitateľom minimálne dvojnásobnú hodnotu. Najčastejšie je to zákadný kurz, Ebook atď. Cieľom je presvedčiť kupujúceho, aby sa nebál, že za svoje peniaze nedostane to, čo očakával. Nikto sa totiž nechce nechať oklamať. Vaša stránka s ponukou tohto produktu (ale aj ďalších produktov) by mala obsahovať aspoň tieto body:

 • čo predávate
 • aký problém tento produkt rieši
 • aké riešenie váš produkt ponúka
 • recenzie od vašich zákazníkov
 • cenu a link na objednávkový formulár
 • garanciu vrátenia peňazí, ak sa produkt zákazníkovi páčiť nebude.

Opäť ako príklad – moja stránka s Eknihou o investovaní do nehnuteľností.

Následne, kedže ste si vybudovali dôveru u vášho zákazníka, môžete začať ponúkať drahšie produkty – kurzy pre pokročilých, členstvo v skupine s prístupom k pokročilým materiálom (napr. záznamy z prednášok) atď.. Najvyššou (najdrahšou) formou sú prednášky naživo a osobný koučing. V grafickej podobe to celé teda vyzerá asi takto:

 

Dôležité je uvedomiť si, že vy nepotrebujete desiatky tisíc zákazníkov. Práve naopak – stačí vám tisíc skutočných fanúšikov (aj výrazne menej, ale prečo 1000 sa dozviete v tomto článku),  ktorí si od vás kúpia všetko, čo im ponúknete. Predajte týmto tisíc fanúšikom každý polrok nový produkt za 20eur a ste za vodou. 

Iné možnosti ako zarábať online

Iné možnosti ako zarábať na blogu sú:

 • Affiliate marketing – odporúčania na konkrétne produkty napr. Mbank- účet bez poplatkov a hlúpych podmienok , za ktoré dostanete poplatok ak sa produkt, služba predá(a áno aj ja dostanem poplatok, ak si cez túto linku otvoríte účet;). 
 • Google Adwords – reklama na rôzne produkty, ktorú umiestníte na svojej stránke. Vyzerá to asi takto:

  

 • Sponzoring – niekto si vás všimne a ponúkne vám sponzoring t.j. priamu podporu (rozumej peniaze:) za to, že ho uvediete/ spomeniete na svojom blogu.
 • Príspevky od čitateľov – niektoré stránky nič nepredávajú ani ‚neotravujú‘ svojich čitateľov reklamou, ale jednoducho požiadajú svojich čitateľov, aby im poslali príspevok.

 

 

Zhrnutie

Ako zarábať online? Je blogovanie jednoduchý spôsob, ako žiť nomádskym životom, občas napísať niečo na pláži pri mori a zarobiť na tom balík peňazí? Sklamem vás, určite nie je. Na Slovensku je len hŕstka blogerov, ktorých blogovanie skutočne aj živí. Pre väčšinu blogerov je to skôr zábava ako zdroj príjmu, preto je dôležité písať o niečom, čo vás baví a čo by ste robili aj keby ste z toho nemali žiadny príjem (na začiatku tj prvý rok ani skoro žiadny príjem mať nebudete). Napriek tomu je toto spôsob, ako popri práci začať svoj vlastný biznis v oblasti, ktorá vás baví. Taktiež sa naučíte kopec vecí ako napríklad čo to znamená ‚SEO‘, ‚metadata‘ alebo ‚Focus keywords‘ či ‚Snippet‘ ;) A nikdy neviete, či práve váš blog nespraví dieru do sveta a neumožní vám stať sa finančne slobodným v 30-ke!

Napíšte mi, ak budete potrebovať poradiť, ako začať s vaším blogom, rád vám pomôžem.

Ako zarábať online? Budem rád ak sa podelíte o svoje skúsenosti. 

This Post Has 0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top