skip to Main Content

26 krokov ako dosiahnuť finančnú slobodu

Realityinvestor je už Smart-Life.sk. Na tomto linku sa môžete prihlásiť na odber Smart-Life newslettera. Ak chcete vedieť o tejto zmene viac, článok o tom nájdete na tomto linku.

__________________________________

V tomto článku sa pozrieme na 26 krokov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ako dosiahnuť finančnú slobodu. Pri niektorých nájdete aj link na článok, v ktorom popisujem detaily. Sú to malé kroky, preto by ste ich mali zvládnuť. Nesnažte sa však implementovať všetky naraz. To pravdepodobne fungovať nebude. Vyberte si jeden a dodržiavajte ho týždeň/mesiac, až pokým sa nestane pre vás „štandardom“. Až potom postúpte k ďalšiemu. Tieto body nie sú nejako logicky zoradené, preto môžete preskočiť tie, ktoré pre vás neplatia.

 

1. Začnite s mesačným rozpočtom!

Prvým krokom k finančnej slobode je, že začnete sledovať svoje príjmy a výdavky. Nestačí ak ste to spravili raz pred rokom. Ak neviete koľko míňate, neviete koľko ušetríte a neviete koľko môžete investovať. Tento krok je prvý v poradí, pretože sa od neho odvíjajú viaceré kroky nižšie.

2. Nekupujte si veci čo nepotrebujete!

Už máte dosť vecí. Teda pravdepodobne máte príliš veľa vecí. Ak si kupujete čokoľvek na kreditnú kartu alebo na spotrebný úver, jednoducho na to NEMÁTE. Zníženie míňania peňazí je najjednoduchší a najefektívnejší krok najmä ak na tejto ceste len začínate.

 

3. Vypnite televízor a tento čas investujte do seba!

Aby ste pochopili ako funguje investovanie do nehnuteľností, akcií či vlastného biznisu, musíte veľa čítať a následne to aj v praxi vyskúšať. To nezvládnete, ak trávite väčšinu svojho času pri Superstar! 

4. Vstante z gauča a prejdite si svoje výpisy z banky

Dozviete sa veľa zaujímavých informácií. Najmä o vašom míňaní.

 

5. Majte všetky svoje bankové aplikácie v telefóne

Tieto aplikácie vám umožnia mať neustály prehľad o tom, čo sa deje s vašimi peniazmi.

 

6. Nájdite si čas na kontrolu svojich financii – 10-15 mins denne/týždenne

Opäť, rovnako ako pri kroku č. 4.  10-15 minút denne a viete, čo sa stalo za posledný týždeň s vašimi peniazmi.

 

7. Nastavte si sms notifikácie k pohybom na vašom účte

Ak nemáte svoje financie pod kontrolou potrebujete vedieť o každej transakcii, ktorá sa udeje na vašom účte.

8. Vypočítajte si vašu Savings rate

Je to jednoduché – spočítajte vaše príjmy, odpočítajte vaše výdavky a vydeľte výslednú sumu vašimi príjmami. Hotovo. Teda iba ak ste nad 50%, ak nie  čítajte ďalej.

 

9. Vypočítajte si vašu Cieľovú sumu

Zoberte svoj mesačné náklady a vynásobte ich 12-timi. Pripočítajte vaše ročné výdavky a túto výslednú sumu vynásobte 25-timi. (Prečo 25-timi?) Teraz už viete koľko budete potrebovať, aby váš pasívny príjem pokryl vaše výdavky.

 

10. Vypočítajte si vašu Net worth

Zoberte všetky svoje aktíva (hodnota nehnuteľností, peniaze v indexových fondoch, na sporiacich účtoch atď.). Odpočítajte všetky vaše záväzky – hypotéky, spotrebné úvery atď. Tento rozdiel je vaša Net worth.

 

11. Vypočítajte si sumu vašich investovateľných aktív

Pasívny príjem môžete získavať len z aktív, ktoré môžete investovať. Peniaze, ktoré máte ‚investované‘ vo vašom byte/ dome zjavne investovať nemôžete, preto musíte svoju Net worth očistiť o túto sumu. Viac v tomto článku.

 

12. Nekupujte si nič nové, dokiaľ si nezistíte, či sa to nedá zohnať použité

Takto môžete ušetriť 40-80% z ceny, ktorú by ste zaplatili v obchode. Aplikácie ako Letgo či Bazar.sk vám to umožnia spraviť takmer kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Viac v tomto článku.

 

13. Predtým, než si niečo kúpite si to dajte na tzv. Čakací zoznam 

Veci si môžete kúpiť len ak daná vec sedí na vašom zozname 30 dní. Pre začiatočníkov aspoň 24 hodín. Týmto predídete impulzívnym nákupom, ktoré vás neskôr budú mrzieť. Viac k tomu, ako nakupovať veci nájdete tu.

 

14. Pýtajte si zľavu

Predávajúci sú pripravení dať vám zľavu. Vypýtajte si ju.

 

15. Prečítajte si knihu Siddharta

Môžete si ju zadarmo stiahnuť tu. Prečítate ju za jeden-dva dni, ale ostane vo vás do konca života.  Naučíte sa z nej prečo ak viete rozmýšľať, čakať a hladovať budete v živote pripravený takmer na všetko ;)

 

16. Darujte/ predajte všetko, čo doma nepoužívate

Spravte si poriadok v živote tým, že si spravíte poriadok vo vašom byte. Uvidíte aké oslobodzujúce je, zbaviť sa časti vecí, čo vám zapratávajú váš byt a váš život.

 

17. Mrazene jedlá sú lepšie ako fast food alebo reštaurácie

Nemajte zbytočné predsudky. Skúste to.

 

18. Stanovte si ciele a dajte si ich na viditeľné miesto

Stanovovanie cieľov je na samostatný článok, ale ak ich nemáte hádajte čo – nikdy ich nedosiahnete a pravdepodobne ani nič zásadné v živote. 

19. rozprávajte sa vo vašej rodine o peniazoch

Peniaze sú častokrát tabu téma v rodinách. Žiaľ, potom to tak aj vyzerá. Ak žijete s partnerom/ partnerkou rozprávajte sa o financiách. Ako ich chcete použiť, koľko chcete investovať a koľko chcete minúť? Na čo? Atď.

 

20. Obklopte sa ľudmi, ktorí sú finančne inteligentní

Obklopiť sa znamená aj čítať knihy od finančne inteligetných ľudí príp. blogy. Môj? ;) Samozrejme priamy feedback na vašu konkrétnu situáciu je na nezaplatenie.

 

21. Využite svoj čas ozaj naplno

Osobne veľa chodím pešo, no popritom počúvam väčšinou rôzne Podcasts. To isté robím pri cestovaní, cvičení, atď.

 

22. Splaťte svoje dlhy

Všetko okrem hypotéky. Čím skôr tým lepšie.

 

23. Oslávte malé výhry

Prvý splatený úver? Prvých 1000 eur v indexových ETF? I keď píšem najmä o šetrení, sú situácie kedy by ste práve naopak mali míňať. Najmä ak dosiahnete nejaký svoj (aj malý) cieľ. 

24. Investujte do nízkonákladových indexových fondov

Naučte sa ako investovať do papierových aktív (akcie, dlhopisy) a prestaňte platiť za zbytočne predražené produkty, ktoré vám ponúknu v banke či váš finančný sprostredkovateľ.

 

25. Založte si doplnkové dôchodkové sporenie

Ale iba ak vám ho zamestnávateľ ponúka. Štandardne zamestnávatelia prispievajú rovnakou sumou ako prispejete vy do výšky cca 3%. Tj ak zarábate 1000 eur, z výplaty vám do DDS odíde 30 eur a váš zamestnávateľ vám automaticky prispeje ďalšími 30 eurami. 100% výnos! Jediným negatívom je, že sa k týmto peniazom dostanete až v dôchodkovom veku (cca po 55-ke). 

 

26. Vstúpte do druhého dôchodkového piliera

Spoliehajte sa na seba, nie na štát. Ak vstúpite do druhého piliere, máte aspoň akú takú nádej, že sa k týmto peniazom raz dostanete. Nebudem vám ale tvrdiť, že je to istota. To tu už nikto nič negarantuje? Nie, negarantuje, stačí sa pozrieť ako to dopadlo u našich susedov v Maďarsku, kde budúcim dôchodcom tieto prostriedky v podstate skonfiškovali. Dôchodkové správcovské spoločnosti väčšinou ponúkajú aj indexové fondy (napr. MSCI World), preto ak nemáte menej ako 10 rokov do 55-ky, určite zvoľte takýto fond. 

 

Napadá vás ešte niečo. budem rád ak pridáte svoje komentáre.

This Post Has 2 Comments

  1. ahoj Tomáš,

    možno by tam mohol pribudnúť bod, o poplatkoch v bankách.

    Sú banky kde sa nemusia platiť poplatky za vedenie účtu a výber z bankomatu. atd
    Ročne môžu tieto poplatky spraviť aj desiatky eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back To Top